Bermuda (BE)BEBE Bermuda Janice Hetzel
Brazil (BR)BRMC Manaus-Camp 41, Amazonas, Brazil Mario Cohn-Haft
Ingrid MacedoBRMD Manaus (Ducke), Amazonas, Brazil Mario Cohn-Haft
Ingrid MacedoBRME Manaus (east), Amazonas, Brazil Mario Cohn-Haft
Ingrid MacedoBRMT Manaus-Towers, Amazonas, Brazil Mario Cohn-Haft
Ingrid Macedo
Bahamas (BA)BAAO Abaco Island, Bahamas Elwood BraceyBACB Charlie's Blue Hole, Andros, Bahamas Carlene WoodsBAGR Grand Bahama Island, Bahamas Bruce PurdyBANA North Abaco, Bahamas Elwood BraceyBANP New Providence Island, Bahamas Neil McKinneyBAWE West End, Grand Bahama, Bahamas Bruce Purdy
Belize (BL)BLBC Belize City, Belize Philip Balderamos
Dominique LizamaBLBE Belmopan, Belize Philip Balderamos
Dominique LizamaBLCB Cockscomb Basin, Belize Roni Martinez
Dominique LizamaBLGJ Gallon Jug, Belize Roni MartinezBLPG Punta Gorda, Belize Lee JonesBLSL Spanish Lookout, Cayo, Belize Gary Reimer
Canada Alberta (AB)ABAT Athabasca Harvey Scott
Wayne BrehautEvelyn Scott
ABBC Banff-Canmore Heather DempseyEthan Denton
ABBD Blindline Don JamesABBE Bergthal Don James
Jayne and Doug Carlielle and ShaBryan and Susan IsaacLinda and Jerry Neumillerbob peel
ABBR Brule Beth MacCallumABBV Beaverlodge Joan E. KerrABCA Calgary Phillip CramABCH Chestermere Don CassidyABCK Cold Lake Ted HindmarchABCM Camrose Glen HvenegaardABCP Castle Provincial Park Heidi EijgelABCR Crowsnest Pat Lucas
Merilyn LiddellABDC Devon-Calmar Doug Macaulay
Ian TichkowskyABDI Dinosaur P.P. Jody AllairABEA Elnora Judy BoydABED Edmonton Lynn and Arnold MakiABEI Elk Island N.P. Gwynne HaywardABFM Fort McMurray Christine GodwinABFS Fort Saskatchewan Art HughesABGP Grande Prairie Joan E. Kerr
Count Circles, Codes, and Compilers in the 119th Christmas Bird Count
Our sincere thanks go to each and every Christmas Bird Count compiler, whose field and organizational skills make the CBC happen each season. To contact your local compiler, or the compiler of a count in an area you will be visiting during the holiday season, please go to the CBC web page at www.christmasbirdcount.org and click on the “Join the Christmas Bird Count” link.
National Audubon Society 1
ABGS Greenshields Laurence HooverSheldon FrissellAndrew Tait
ABGU Gull Lake Judy BoydABHA Hanna Tom BennettABHC Horseshoe Canyon Michael HarrisonABHI Hinton Beth MacCallumABHR High River Greg WagnerABIN Innisfail Judy BoydABJA Jasper Gordon RuddyABJR Jarvie Linda FosterABLB Lac La Biche Jennifer OkrainecABLD Leduc Andrew TaitABLE Lethbridge Ken OrichABMH Medicine Hat Marty Drut
Bob FrewABMR Milk River Ken OrichABMW Millet-Wetaskiwin Andrew TaitABOB Olds-Bowden Judy BoydABOP Opal Gerald RomanchukABPB Pigeon Lake-Battle Lake Andrew TaitABPD Priddis Gavin McKinnonABPR Peace River Sarah BradleyABRD Red Deer Judy BoydABRM Rocky Mountain House Chiarastella Feder
Pam TyasABRS Ribstone Laurence Hoover
Sheldon FrissellABSA St. Albert Alan Hingston
Dan StokerABSH Sheep River Doug CollisterABSL Slave Lake Patti CampsallABSO Stoney Plain Kelsey BourgeoisABSR Strathcona Karl GrantmyreABSV Spruce View Judy BoydABSY Sylvan Lake Judy BoydABTO Tofield Joyce Kelly-SinclairABTS Snake's Head Doug CollisterABVE Vermilion Iris DaviesABWA Wainwright Shane MascarinABWL Wabamun Lake John FolinsbeeABWP Waterton Lakes National Park Pat Lucas
Dianne PachalABWR Cochrane Wildlife Reserve Jamey Podlubny
British Columbia (BC)BCAC Ashcroft-Cache Creek James Hallisey
Wendy CoomberBCAM Abbotsford-Mission Lynn MillerBCBA Bamfield Anne StewartBCBC Bella Coola Mary TuttBCBK Bridge Lake Wendy MarshallBCBR Broughton Strait Peter Curtis
Annemarie KochBob Waldon
BCBW Big White Chris CharlesworthBCCB Cranbrook Dianne Cooper
Greg RossBCCG Castlegar Craig Sandvig
Ed BeynonPeter Mciver
BCCH Chilliwack Denis KnoppBCCI Cortes Island Grazyna TrzesickaBCCO Comox Marg FowlerBCCR Campbell River Mandy VaughanBCCT Creston Valley Sharon Laughlin
Patricia HuetBCDA D'arcy-Birken Ann RobertsonBCDB Deep Bay Marg Fowler
Paula CourteauBCDC Dawson Creek Mark PhinneyBCDU Duncan Derrick MarvenBCED Edgewood Jean BassettBCFA Fauquier Shelley Bortnick
National Audubon Society 2
BCFE Fernie Mike BentleyKevin Knight
BCFS Fort St. James Joanne VinnedgeBCGO Golden Ellen ZimmermanBCGS Galiano-North Saltspring Michael HoebelBCHB Harrop-Balfour Charlie Zinkan
Elaine MooreBCHC Hat Creek Heather Baines
Ken WrightBCHE Hecate Strait Peter Hamel
Margo HearneBCHR Harrison River Denis KnoppBCKA Kamloops Rick HowieBCKB Kimberley Dianne Cooper
Greg RossBCKE Kelowna Chris CharlesworthBCKI Kitimat April MacleodBCKO Kaslo Stuart HeardBCLC Lake Country Les Gyug
Trevor ForderBCLK Logan Lake Bert ParkeBCLL Lillooet Ian Routley
Ken WrightBCLP Little River-Powell River Ferry Marg FowlerBCLQ Lasqueti Island Sheila RayBCLR Lardeau Marlene JohnstonBCLW Lake Windermere District Randy Hopkins
Cam GilliesBCMA Greater Masset Margo Hearne
Margo HearneBCMC McBride Elsie StanleyBCME Merritt Alan BurgerBCMK Mackenzie David LambieBCNB Nanoose Bay Joe Crichton
Rhys HarrisonBCNC Narcosli Brian MurlandBCNK Nakusp Gary DavidsonBCNN Nanaimo Tanya Seebacher
Rhys Harrisonbrian simmons
BCNS Nelson Elaine MooreBCOO Oliver-Osoyoos Richard Cannings
Doug BrownBCPA Port Alberni Annette Bailey
Daryl HendersonSandy McRuer
BCPB Pemberton-Mt. Currie Allen McEwanBCPD Peachland Matthias Bieber
Richard CanningsBCPE Penticton Richard CanningsBCPG Prince George Cathy AntoniazziBCPH Pender Harbour Tony GreenfieldBCPI Pender Islands John Peetsma
Gerald McKeatingBCPK Powder King David LambieBCPL Port Clements Peter Hamel
Margo HearneBCPM Pitt Meadows Jennifer Tayes
Larry CowanSusanne Sloboda
BCPO Powell River Andrew BryantBCPQ Parksville-Qualicum Beach Guy MontyBCPT Princeton Catherine LahaieBCRE Revelstoke Don MansonBCRS Rose Spit Peter HamelBCRW Rossland-Warfield Linda Szymkowiak
Arnold ByBCSA Salmon Arm Ted HillaryBCSC Sunshine Coast Tony GreenfieldBCSI Skidegate Inlet Margo HearneBCSK Soda Creek Phil RansonBCSL Shuswap Lake P.P. Rick HowieBCSM Smithers Rosamund PojarBCSN Slocan Lake Richard Johnson
National Audubon Society 3
BCSO Sooke Travis MuirCharlene LloydAnn Nightingale
BCSQ Squamish Marcia DanielsonBCSS Sidney-South Saltspring Daniel Donnecke
Ann NightingaleBCST Stuix-Tweedsmuir Dennis KuchBCSW Savona-Walhachin Ray TownBCTE Terrace Diane WeismillerBCTL Tlell Peter Hamel
Margo HearneBCVA Vancouver Peter CandidoBCVE Vernon Rick Bonar
Rod DrennanMarnie Williamson
BCVF Vanderhoof Karen KrushelnickBCVI Victoria Ann NightingaleBCVL Vaseux Lake Richard CanningsBCWB Wells-Bowron Birch KuchBCWH Whistler Shawn Mason
James HalliseyBCWL Williams Lake Phil RansonBCWR White Rock Gareth PughBCYA Yalakom Valley Eleanor Wright
Manitoba (MB)MBBA Balmoral Jim DuncanMBBR Brandon Brandon Birders
Colin BlythMBCM Carman Robert ParsonsMBCP Cranberry Portage Chris SmithMBCR Cypress River-Spruce Woods Ken De SmetMBDA Dauphin Paul Clark
Robert ParsonsMBDM Delta Marsh/Portage Plains Cal CuthbertMBGI Gimli Bonnie ChartierMBGS Glenboro-Spruce Woods Lorelie MitchellMBHO Hodgson Joanne SmithMBLY Lyleton Robert Parsons
Alex GreenleyMBMI Minnedosa Erica Alex
Erica AlexMBMO Morden Abe C Friesen
Rhonda SmithMBOH Oak Hammock Marsh Paula GrieefMBPL Pinawa-Lac du Bonnet Peter TaylorMBPP Portage la Prairie Cal CuthbertMBRM Riding Mountain N.P. Thuraya WeedonMBSE Selkirk Gerald MachneeMBTP The Pas Joel KayerMBWH Whiteshell Jane StewartMBWI Winnipeg Rudolf Koes
Christian Artuso
New Brunswick (NB)NBBH Blacks Harbour Katherine DewarNBBO Bouctouche Attila FustNBCT Cape Tormentine John KlymkoNBDA Dalhousie Mike LushingtonNBED Edmundston ROY LAPOINTENBFR Fredericton Arielle DeMerchantNBFU Fundy N.P. Alain Caissie
Eric KnopfNBGM Grand Manan Island Durlan Ingersoll
Brian DalzellNBHA Hampstead Karen MillerNBJE Jemseg-Gagetown Roberta MacKenzieNBJR Jacquet River Mike LushingtonNBMA Mactaquac Dr. Beverley SchneiderNBMC Minto/Chipman Elizabeth MillsNBME Memramcook-Hillsborough Yolande LeBlancNBMI Miramichi Pam WattersNBMO Moncton Roger LeblancNBMU Miscou Island Michel Chiasson
National Audubon Society 4
NBQH Quispamsis-Hampton Jim WilsonNBRA Riverside-Albert David ChristieNBSH Shediac Normand Belliveau
Gilles BelliveauNBSJ Saint John Donald MacPhailNBSL St.Leonard ROY LAPOINTENBSM Sainte-Anne-de-Madawaska ROY LAPOINTENBSP Saint-Paul Attila FustNBSS St. Stephen Katherine DewarNBST Stanley Julie SingletonNBSV Sackville Sean BlaneyNBSY Salisbury Connie Colpitts
Bill Winsor
Newfoundland & Labrador (NL)NLBB Bonne Bay Darroch WhitakerNLCB Corner Brook Lois BatemanNLGA Gander J Kevin ButlerNLGB Happy Valley-Goose Bay Tony ChubbsNLSC St. Paul's-Cow Head Darroch WhitakerNLSJ St. Johns Alvan BuckleyNLST Stephenville Janice Flynn
Nova Scotia (NS)NSAB Aspy Bay Fritz McEvoyNSAM Amherst Julie PaquetNSAN Antigonish Randy LauffNSAP Annapolis Royal Katie McLeanNSAR Apple River Kathleen SpicerNSBC Broad Cove Lise Bell
Sylvia FullertonNSBI Brier Island Eric MillsNSBR Bridgetown David ColvilleNSBS Bedford-Sackville John Loch
Richard PeckhamNSCA Caledonia Amanda LaversNSCB Cape Breton Highlands N.P. Clayton D'Orsay
Jared TomieNSCK Chezzetcook Chris PepperNSCS Cape Sable Island Murray Newell
David CurrieNSEC Economy Joelle McLaughlin
Brad McLaughlinNSES Eskasoni-Big Pond David HarrisNSGB Glace Bay Catherine MurrantNSHD Halifax-Dartmouth Terry BoswellNSKI Kingston Wayne NeilyNSLO Louisbourg Susann MyersNSLU Lunenburg James HirtleNSPI Pictou Harbour Ken McKennaNSSC Strait of Canso David JohnstonNSSH Sheet Harbour Jim CameronNSSP Springville Steve VinesNSST St. Peters William DigoutNSSU Shubenacadie Connie BokmaNSSY The Sydneys David McCorquodaleNSTA Tatamagouche John RubinNSTR Truro Ross HallNSWH West Hants Patrick KellyNSWO Wolfville Alison Bogan
George ForsythNSWP White Point James Hirtle
sam de ruyterNSYA Yarmouth Alix d'Entremont
Northwest Territories (NT)NTFT Fort Smith Sharon IrwinNTHR Hay River Gary VizniowskiNTNW Norman Wells Stephanie BehrensNTYE Yellowknife Robert Bromley
Nunavut (NU)NURI Rankin Inlet Brian Zawadski
National Audubon Society 5
Ontario (ON)ONAI Amherst Island Janet ScottONAL Algonquin P.P. Ron TozerONAM Alfred-Montebello Christine TrudeauONAT Atikokan Dave ElderONBA Barrie Christopher EvansONBD Blind River Andy PenikettONBE Beaverton John McLeanONBF Burk's Falls Martin ParkerONBL Blenheim Keith BurkONBN Bancroft Karin DietrichONBO Brantford Kevin MurphyONBP Bruce Peninsula N.P. Tricia Stinnissen
Michael ButlerONBV Belleville Tom WheatleyONBW Bradford-West Gwillimbury Bruce WilsonONCA Cambridge Levi MooreONCC Cedar Creek Paul PrattONCD Caledon Russ McGillivrayONCK Cape Croker Jarmo JalavaONCN Cape Chin Andrew KeaveneyONCO Collingwood Burke KorolONCP Carleton Place Iain WilkesONCV Carden Alvar Bob BowlesONDE Delta Jim ThompsonONDR Deep River James UngrinONDS Desbarats Carter DorschtONDU Dunnville Matthew Timpf
Janice ChardONDY Dryden Darlene SalterONEF Ear Falls Tim NeidenbachONEG Eganville Jean BreretonONER Eagle River Carolle EadyONFF Fort Frances Ilka MilneONFL La Foret Larose Christine TrudeauONFR Frontenac Carolyn BontaONFV Fisherville Linda ThrowerONGB Gravenhurst-Bracebridge Al SinclairONGQ Gananoque Kurt HennigeONGU Guelph Mike CadmanONHA Hamilton Robert PorterONHB Holiday Beach Jeremy Hatt
Kory RenaudONHE Hearst Marc JohnsonONHH Halton Hills William McIlveenONHI Hilliardton Serge GendronONHV Huntsville Ron TozerONHW Hanover-Walkerton Gerard McNaughtonONIG Ignace Allan HarrisONKE Kenora Leo HeyensONKG Kingston Kathy WebbONKI Killarney P.P. Anna Sheppard
Edward MorrisW.Dieter Schoenefeld
ONKK Kirkland Lake Michael J LeahyONKL Kleinburg Bob NobleONKP Kettle Point Alistair MacKenzie
Tanya BerkersONKS Kapuskasing Lynne StevensonONKT Kitchener Ethan Gosnell
Mike BurrellElaine Gosnell
ONKW Kawartha Dan BoneONLH Lanark Highlands Cliff BennettONLI Linwood Ken Burrell
Mike BurrellONLO London Peter ReadONLP Long Point Stuart MackenzieONMA Marathon Christine Drake
Martha AllenONMB Moonbeam Lynne StevensonONMC Matachewan Jared Taman
Kari TamanONME Meaford Lynne Richardson
National Audubon Society 6
ONMI Manitoulin Island Terence LandChristopher Bell
ONMM Mindemoya Christopher BellONMN Minden Ed Poropat
Dennis BarryONNA Napanee Bonnie BaileyONNB North Bay Lori AndersonONNF Niagara Falls Marcie JacklinONNI Nipigon-Red Rock Rob SwainsonONNS Lakeshore Glenn Gervais
Paul PrattONOH Ottawa-Gatineau Bernie LadouceurONOO Orono Tyler HoarONOR Orillia Fern SplichalONOS Owen Sound Erik Van Den KieboomONOW Oshawa Rayfield PyeONPA Pakenham-Arnprior Michael RuntzONPB Pike Bay Andrew KeaveneyONPC Port Colborne Drew CampbellONPE Prince Edward Point Peter FullerONPG Petroglyphs Colin JonesONPI Pickering Glenda JonesONPM Pembroke Christian RenaultONPN Elliot Lake (Penokean Hills) Maureen CameronONPO Port Hope-Cobourg Roger FrostONPP Point Pelee Sarah RupertONPQ Presqu'ile P.P. Doug McRaeONPR Peach Tree Bruce Mackenzie
Robert PorterONPS Parry Sound Steph Romaniuk
Martin ParkerONPT Peterborough Martin ParkerONPV Port Burwell-Vienna Joe Stephenson
Peter StaleyONRF Rideau Ferry Alison BentleyONRH Richmond Hill Gene DenzelONRI Munster-Richmond-Manotick Bill MountanONRP Rice Lake Plains Roger FrostONRR Rainy River Michael DawberONSA Sandbanks Tyler HoarONSC St. Catharines Bob HighcockONSD Sudbury Will Kershaw
Dieter SchoenefeldONSF Stratford Ken ClarkeONSG Sturgeon Lake Chris EllingwoodONSH Sharbot Lake Andrew KeaveneyONSK Smooth Rock Falls Angie WilliamsONSL St. Clair N.W.A. Allen WoodliffeONSM Skunk's Misery Jim BurkONSR Saugeen Shores Norah TothONSS Sault Ste. Marie Carter Dorscht
Dave EulerONST St. Thomas Allan Sharpe
Jackie SharpeONSU Sutton Paul HarpleyONTB Thunder Bay Bill GreavesONTI Thousand Islands Josh Van WierenONTM Timmins Mark JoronONTO Toronto Emily Rondel
Glenn CoadyONUX Uxbridge Derek ConnellyONVK Vankleek Hill Christine TrudeauONWE Westport Wendy Briggs-JudeONWG West Elgin George PrieksaitisONWI Wiarton Jarmo JalavaONWL Wallaceburg Steve CharbonneauONWM Wye Marsh Dave SchandlenONWO Woodhouse Township Adam TimpfONWS Woodstock Jeff Skevington
Richard SkevingtonONWW Wawa Carol Dersch
Prince Edward Island (PE)PEEP East Point Dwaine Oakley
National Audubon Society 7
Dan McAskillPEHI Hillsborough Dan McAskillPEPE Prince Edward Island N.P. Dan McAskill
Quebec (QC)QCAH Laval-Ahuntsic Benoit DorionQCBC Baie-Comeau Jean-Pierre BarryQCBL Brome Lake Tom MooreQCBM Baie-Missisquoi Sylvain MathieuQCBO Bouchette Frederic BedardQCBS Beauce Sud France RoyQCBU Boileau Jimmy VideleQCCC Contrecoeur Clément Michel Côté
Paul MessierQCCJ Chicoutimi-Jonquiere Yves DarveauQCCS Cap-Saint-Ignace Marc LecompteQCCV Cowansville Bertrand HamelQCDR Drummondville Daniel Jauvin
Martine LemieuxQCDU Duhamel Frederic Bedard
Daniel PerrierQCFC Fort-Coulonge Maurice ThibaudeauQCFO Forillon N.P. Mathieu Côté
Denise GagneQCGE Georgeville Angela LositoQCGR Granby Rachel Papineau-Pepin
Ginette BoyerQCHE Hemmingford Andre MessierQCHU Hudson Jean Demers
Alison BentleyQCIC Ile-du-Grand-Calumet Maurice Thibaudeau
Frederic BedardQCIM Îles-de-la-Madeleine Alain RichardQCLA Lascelles Christian DetellierQCLE Lennoxville Gary McCormick
Camille DufresneQCLM Lac-Mégantic Mario TurcotteQCLO Longueuil Louise FalconQCMI Mirabel Robert CoronQCMM MRC des Moulins Michelle BélangerQCMO Montreal Sheldon Harvey
Jean DemersJeff Harrison
QCMP Matapedia Christianne PitreQCNR New-Richmond Bernard ArsenaultQCNT Neuville-Tilly Marcel Darveau
Pierre MarchildonQCOP Otterburn Park Samuel DenaultQCPA Parc Aiguebelle Catherine DionQCPE Perce Pierre PoulinQCQS Quyon-Shawville Frederic BedardQCQU Quebec André DesrochersQCSE St.-Timothee Alain HogueQCSJ St-Jean-sur-le-Richelieu Réal BouletQCSP Chute-St-Phillipe Marc-Antoine MontpetitQCST Sorel-Tracy Clément Michel Côté
Paul MessierQCTA Tadoussac André DesrochersQCTR Trois-Rivieres Hugues Brunoni
Andréanne GarneauQCVM Val-des-Monts Deborah Doherty
Saskatchewan (SK)SKBA Balgonie Brett QuiringSKBH Birch Hills Maurice MareschalSKBI Biggar Guy WappleSKBR Broadview Don WeidlSKCA Cater Orval BelandSKCC Clark's Crossing John PattersonSKCV Craven Christopher HarrisSKCW Chatsworth School District George MurraySKDE Denholm Orval BelandSKEA Eastend Robert GebhardtSKES Estevan Guy Wapple
National Audubon Society 8
SKFL Floral Guy WappleSKFQ Fort Qu'Appelle Keith StephensSKGD Gardiner Dam Guy WappleSKGR Grayson Charles HelmSKHA Harris Guy WappleSKKI Kinloch Don ForbesSKLM Last Mountain Lake W.M.U. Val HarrisSKLO Love Bert DalzielSKLP Lac La Plonge Katherine ConkinSKLU Luseland Kim FinleySKME Melfort Bert DalzielSKMJ Moose Jaw Christopher Harris
Jeff ManderSKMO Morse Myrna PriebeSKNF Nisbet Forest Kim ClarkSKNI Nipawin Guy WappleSKPL Pike Lake Murray Morgan
John PattersonSKPR Prince Albert Carman DodgeSKQD Qu'Appelle Valley Dam Michael WilliamsSKQU Qu'Appelle Colette StushnoffSKRE Regina Brett Quiring
Dale HjertaasSKSA Saskatoon Stan Shadick
John PattersonSKSF Saskatchewan River Forks Don WeidlSKSH Shell Lake Ryan DudragneSKSL Saltcoats Arden BradfordSKSR Squaw Rapids Val Harris
Ryan DudragneSKSW Swift Current Arnie EnsSKTU Turtleford Brent KeenSKWH Whitewood Boyd Metzler
Yukon Territories (YT)YTCA Carcross Janet RushantYTDA Dawson Sebastian JonesYTHJ Haines Junction Julie BauerYTKL Kluane Lake Julie BauerYTMA Mayo Mark O'DonoghueYTML Marsh Lake-Yukon River T AYTTA Tagish Shyloh van DelftYTTO Tombstone Sebastian JonesYTWH Whitehorse Jim HawkingsYTWL Watson Lake Cameron Eckert
Ted Murphy-Kelly
Colombia (CL)CLAM Parque Nacional Natural Amacayacu-Sector Matamatá, Amaz Catalina Casas
Diana DeazaGloria LentijoAlberto Parente Fernandez
CLAN Antioquia Norte, Colombia Catalina CasasAna Maria Castaño RivasGloria LentijoHana Londoño Oikawa
CLAR Armenti, Atlantico, Colombia Catalina CasasGloria Lentijo
CLAS Antioquia Sur, Colombia Gloria LentijoAna Maria Castaño RivasAna Isabel Villamizar
CLBB Rio Barbas-Bremen Natural Reserve, Quindío, Colombia Catalina CasasGloria Lentijo
CLBP Bosques del área urbana de Pereira, Risaralda, Colombia Catalina CasasGloria Lentijo
CLBS Sur de Bogotá, Bogotá, Colombia Gloria LentijoCatalina Casas
CLBU Bucaramanga, Santander, Colombia Gloria LentijoCLBV Buenavista, Meta, Colombia Gloria LentijoCLCC Corredor de Conservación DMI San Juan, Risaralda, ColombiaCatalina Casas
Gloria LentijoCLCN Cañaflechal-Necoclí, Antioquia, Colombia Gloria LentijoCLCO Cordillera Occidental, Valle del Cauca, Colombia Dina Luz Estupiñan
Gloria Lentijo
National Audubon Society 9
CLCS DMI Cuchilla del San Juan, Risaralda, Colombia Catalina CasasGloria Lentijo
CLGR Granada, Meta, Colombia Gloria LentijoCLLA PNN La Paya, Putumayo, Colombia Gloria LentijoCLLB Los Besotes, Cesar, Colombia Gloria LentijoCLLE La Esmeralda, Caldas, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoDavid Ocampo
CLLP Leguizamo, Putumayo, Colombia Gloria LentijoCLLV La Vieja, Atlantico, Colombia Gloria LentijoCLMG Makuira National Park, Guajira, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoCLMO Mocana, Atlantico, Colombia Gloria LentijoCLMP Mocoa, Putumayo, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoRamon David Ruiz
CLNT Pueblo Nasa Toribio, Cauca, Colombia Dina Luz EstupiñanGloria Lentijo
CLNV Nevados National Park, Caldas, Colombia Catalina CasasGloria LentijoDavid Ocampo
CLOP PNN Old Providence Mc Bean Lagoon, San Andrés, ProvidencGloria LentijoCLPA Pasto, Nariño, Colombia Gloria LentijoCLPE Perijá, Cesar, Colombia Gloria LentijoCLPN Planes de Neira, Caldas, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoDavid Ocampo
CLPU Puerto Asis, Putumayo, Colombia Gloria LentijoCLPY Popayán, Cauca, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoCLRB Rio Blanco, Caldas, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoDavid Ocampo
CLRO Rogitama, Boyacá, Colombia Gloria LentijoCLRP Reserva de Planalto, Caldas, Colombia Catalina Casas
Gloria LentijoDavid Ocampo
CLSB Sabana de Bogota, Cundinamarca, Colombia José Joaquín PradaPedro Arturo Camargo MartínezGloria Lentijo
CLSE Suroeste Antioquia-La Envidia, Antioquia, Colombia Gloria LentijoCLSU P.N.N. Sumapaz, Bogota, Colombia José Joaquín Prada
Pedro Arturo Camargo MartínezGloria Lentijo
CLTC Tulenapa, Carepa, Antioquia, Colombia Ramon David RuizAna Maria Castaño RivasGloria Lentijo
CLUC P.N.N. Utria, Chocó, Colombia Gloria LentijoAna Isabel Villamizar
CLVI Victoria, Caldas, Colombia Catalina CasasGloria LentijoDavid Ocampo
CLVV Villavicencio, Meta, Colombia Catalina CasasGloria Lentijo
Costa Rica (CR)CRCA Cacao - Area de Conservacion Guancaste, Costa Rica Frank Joyce
Francis JoyceRichard JoyceJohn Woodcock
CRCF Western Cloud Forest, Balsa, Costa Rica Hugo VillalobosJim Zook
CRCO Corcovado N.P., Puntarenas, Costa Rica Karen LeavelleCRLS La Selva, Lower Braulio Carillo N.P., Costa Rica Orlando Vargas
Joel AlvaradoEnrique CastroJim Zook
CRMO Monteverde, Costa Rica Ricardo GuindonLuisa Moreno
CROP Osa Peninsula, Puntarenas, Costa Rica Karen LeavelleCRPR Rainforest Adventures Pacific, Costa Rica Alan Rodriguez
Jim ZookCRRF Rainforest Adventures Atlantic, Costa Rica Alan Rodriguez
Jim Zook
National Audubon Society 10
CRSR Santa Rosa - Area de Conservacion Guanacaste, Costa Rica Francis JoyceFrank JoyceRichard JoyceJohn Woodcock
Cuba (CU)CUBE Bermejas National Park, Cuba Hiram González
Robert NortonCUJB Jardin Botanico, La Habana, Cuba Hiram González
Robert NortonCULS Las Salinas National Park, Zapata Swamp, Matanzas, Cuba Frank Medina
Robert NortonCUVN Viñales N. P., Pinar del Río, Cuba Hiram González
Nils NavarroRobert Norton
Dominican Republic (RD)RDJA Jarabacoa, La Vega, Dominican Republic Spencer SchubertRDPE Puerto Escondido, Dominican Republic Kate WallaceRDSB Salinas-Bani, Dominican Republic Kate Wallace
Ecuador (EC)ECBM Los Bancos-Milpe, Pichincha, Ecuador Gary SchiltzECCB Cerro Blanco-Chongon-Puerto Hondo Estuary, Ecuador Edgar Cun
Eric Von HorstmanECCH Chiles-Chical, Carchi, Ecuador-Colombia William Andrés Arteaga Chávez
José María Loaiza BosmedianoECCY Coca-Yasuni, Orellana, Ecuador Fernando VacaECEO El Oro Parakeet, El Oro, Ecuador Wilson Andres Castro GallardoECGP Galbula Pastaza, Fatima, Pastaza, Ecuador Wilmer ShiguangoECLA Loma Alta, Manabí, Ecuador Evelyng K. Astudillo
Dr. C. Dustin BeckerECLI Reserva Biológica Limoncocha, Sucumbíos, Ecuador Jesenia Margoth Castillo MerinoECMA Machalilla-Ayampe, Manabí, Ecuador Alegria PlazaECNA Napo, Amazon, Ecuador Fernando VacaECNM Mindo-Tandayapa, Pichincha, Ecuador Nicole Büttner
Lani MillerECQU Quito, Pichincha, Ecuador Diego F. Cisneros-HerediaECRU Rio Upano, Morona-Santiago, Ecuador RhoAnn WallaceECSU Sucua, Morona-Santiago, Ecuador RhoAnn WallaceECSY Shiripuno Lodge, Yasuni Biosphere Reserve, Orellana, EcuadoFernando VacaECTS Tinajillas y Siete Iglesias, Morona-Santiago, Ecuador RhoAnn WallaceECTY Tambococha, Yasuni N.P., Sucumbios, Ecuador Fernando VacaECYE Yacuma Ecolodge, Napo, Ecuador Wilmer ShiguangoECYY Yanayacu, Napo, Ecuador Caleb Gordon
Phoebe GordonJosé Simbaña
Guatemala (GM)GMAV Atitlan Volcano, Guatemala Knut Eisermann
Claudia AvendañoGMLT Laguna del Tigre N.P.-Las Guacamayas Biological Station, Pe Roan Balas McNabGMNQ Niño Perdido-Resplendent Quetzal Biological Corridor, SalamáBianca Beatriz Bosarreyes Leja
Lemuel Alfredo Valle AlbizuresGMST Semetabaj-Tecpán, Sololá, Guatemala Carlos Edmundo Aguilar ValladareGMUS Utatlán, Sololá, Guatemala Isaias Juan SolizGMVP Volcán Pacaya, Escuintla, Guatemala Varinia Sagastume
Guam (GU)GUDE Dededo, Guam Ken OrcuttGUSO Southern Guam, Guam Ken Orcutt
Haiti (HT)HTLC Les Cayes, Haiti Sean Christensen
Anderson Jean
Commonwealth of Northern Mariana Island (CN)CNRO Rota, C.N.M.I. Steve MullinCNSA Saipan, C.N.M.I. Steve Mullin
Jill Liske-ClarkCNTI Tinian, C.N.M.I. Steve Mullin
Jill Liske-Clark
National Audubon Society 11
Mexico (MX)MXAL Alamos, Sonora, Mexico David MacKayMXBB Bahia Banderas, Puerto Vallarta, Jalisco, Mexico Greg HomelMXBL Barranca Rancho la Liebre, Sinaloa, Mexico Rene ValdesMXBP Bosque La Primavera, Jalisco, Mexico Raul Said Quintero Felix
Ezequiel GarciaFrancisco Le?n
MXCA Cacahoatán, Chiapas, Mexico James Rodríguez AcostaMXCC La Cienega de Chapala, Jalisco, Mexico John KeelingMXCL Colonias de Perritos Llanero de Coahuila, Mexico Samuel LópezMXCM Cumbres de Monterrey, Nuevo Leon, Mexico Rene Valdes
Ruben DeschampsMXCN Colima Norte, Colima, Mexico Luis Casado
Betsy AvilaMXCR Colorado River Delta, Sonora, Mexico Alejandra Calvo Fonseca
Osvel Hinojosa-HuertaMXCS Canon del Sumidero, Mexico Eric Hernandez-MolinaMXCX Cuenca Cuxtepec, Chiapas, Mexico Miguel Méndez López
Enrique David César HernándezLuz Rodriguez
MXCZ Coast of Central Veracruz, Mexico Eduardo Martinez LeyvaMXDB Dzilam de Bravo, Yucatan, Mexico Rodrigo MigoyaMXDU Durango, Mexico Bryan Sharp
Betty HowardJosé Hugo Martínez GuerreroBernardo Rodríguez Arratia
MXEC El Cuyo, Yucatan, Mexico Jesús Bobadilla AguiñagaRodrigo Migoya von Bertrab
MXEG El Yugo, Sinaloa, Mexico Rene ValdesMXEP Ensenada de La Paz, BCS, Mexico Daniel Galindo-EspinosaMXES Ensenada, Baja California, Mexico Roberto Pineda
Richard A. EricksonEnrique D. Zamora-Hernández
MXGJ Guadalajara, Jalisco, Mexico Alejandra GalindoKirey Barragan
MXHE Hermosillo, Sonora, Mexico Carlos Gonzalez SanchezMXHR Hardy River and Confluence of Colorado River, Baja CaliforniaAlejandra Calvo FonsecaMXIP Iznipala-Piaxtla, Acatitán, Sinaloa, Mexico Jose Rosendo Castro Amarillas
Jesus Eduardo Quintero MelecioMXLN Laguna de Chapala, Jalisco, Mexico John KeelingMXLP Lago de Pátzcuaro, Michoacán, México Juan Carlos Pérez MagañaMXLS Las Salinas-Estero Palo Verde, Colima, México Luis CasadoMXMC Mexico City, Distrito Federal, Mexico Richard Wilson
Alejandro MelendezMXMM Reserva Monte Mojino (REMM), Sonora, Mexico Suzanne WincklerMXMN Morelos Norte, Morelos, México A. Isain Contreras RodríguezMXMO Monterrey, Nuevo Leon, Mexico Rene ValdesMXMS Montanas de San Cristobal, Chiapas, Mexico Eric Hernandez-Molina
Enrique David César HernándezEric Hernandez MolinaLuz Rodríguez
MXNP Navopatia, Sonora, Mexico Sallie Hermanchris baum
MXNY Northeastern Coast of the Yucatan Peninsula (Rio Lagartos), MRodrigo MigoyaMXOJ Oaxaca de Juarez, Oaxaca, Mexico Manuel GrosseletMXPB Playa Blanca-Barra de Potosi, Guerrero, Mexico Laurel Patrick
Barbara EricksonMXPC Pijijiapan, Chiapas, México Maria Cristina Contreras MedaMXPU Puebla, Puebla, Mexico Rodrigo Alam Gonzalez ArrietaMXSA Sierra del Águila, Jalisco, México Julio Alejandro Álvarez RuizMXSB San Blas, Nayarit, Mexico Mark StackhouseMXSC San Carlos, Sonora, Mexico Terry BrownellMXSF San Fernando, Chiapas, Mexico Maria Cristina Contreras MedaMXSG San Miguel de Allende, Guanajuato, Mexico Luke RichMXSJ San José del Cabo, Baja California Sur, México Graciela Tiburcio PintosMXSQ Sierra de Quila, Jalisco, Mexico Diana Gabriela Vega Montes de O
Hector Javier Leal AguayoMXSU San Quintín Bay, Baja California, México Jorge SimancasMXTC Tapachula-Cabildo, Chiapas, Mexico James Rodríguez AcostaMXTS Todos Santos, Baja California Sur, Mexico Susan Zazzali MittelstadtMXTV Tuxpan, Veracruz, México Mauricio Hernández SánchezMXVM Vado de Meoqui, Chihuahua, Mexico Fernando Mondaca-FernandezMXWY West Coast of the Yucatan Peninsula (Celestun), Mexico Rodrigo Migoya
National Audubon Society 12
Nicaragua (NI)NIMF Reserva Natural Miraflor, Esteli, Nicaragua Posada La Perla MiraflorNIPI Paso del Itsmo Biological Corridor, Rivas, Nicaragua Richard JoyceNIRJ Reserva El Jaguar, Jinotega, Nicaragua Liliana Chavarria Duriaux
Georges DuriauxNISN Sierritas de Managua, Conteo Navideño, Nicaragua Sally Gladstone
Panama (RP)RPAC Atlantic Canal Area, Panama Darién Montañez
Karl KaufmannRosabel Miró
RPCC Central Canal Area, Panama Darién MontañezKarl KaufmannRosabel Miró
RPGY Guna Yala, Panamá, Panama Rosabel MiróKarl Kaufmann
RPPC Pacific Canal Area, Panama Rosabel MiróKarl KaufmannDarién Montañez
RPPL Puerto Lara, Darién, Panamá Janice JorgensenChenier Carpio
RPVC Volcan, Chiriqui, Panama Glenn LeeKarl Kaufmann
Puerto Rico (PR)PRAR Arecibo Jose A. SalgueroPRCR Cabo Rojo Jose A. Salguero
Jose A. Colon-LopezAlcides L. Morales-Perez
PRFA Fajardo Joseph WunderlePRSJ San Juan Bay Estuary Jose A. Salguero
Paraguay (PY)PYAB Asunción Bay, Central, Paraguay Rob Clay
El Salvador (ES)ESCV Cerro Verde, P.N. Los Volcanes, Santa Ana, El Salvador Benjamin RiveraESEB P.N. El Imposible-Barra de Santiago, Ahuachapán, El Salvado Benjamin RiveraESSU Suchitoto, Cuscatlán, El Salvador Robert Broz
Trinidad (TR)TODF Delaford, Eastern Tobago, Tobago Anushka RamsdenTOSB Scarborough Botanics, Western Tobago, Tobago Anushka RamsdenTRTR Trinidad Vishnu Debie
United States
Alaska (AK)AKAN Anchorage Louann Feldmann
Susan WesterveltAKBE Bethel Patrick SnowAKCC Copper Center Meg Jensen
Todd StoeberlAKCH Chilkat Pam Randles
Tim ShieldsAKCK Craig-Klawock Luke DeckerAKCO Cordova Milo BurchamAKCW Cantwell Jill BoelsmaAKDE Denali N.P. Nancy Eagleson
Dan IrelanAKDI Dillingham Kara Hilwig
Susanna HenryAKDJ Delta Junction jeff masonAKEC Eagle Community Marlys HouseAKER Eagle River Liza Sanden
Andrew FisherJamin Taylor
AKFA Fairbanks Ken RussellAKGA Galena Jenny BryantAKGB Glacier Bay Nat DrumhellerAKGK Gakona Kari Rogers
Merben CebrianAlthea Hughes
National Audubon Society 13
AKHA Haines Pam RandlesTim Shields
AKHE Healy Amanda AustinAKHN Hoonah Amy CourtneyAKHO Homer David EriksonAKJU Juneau Patty ROSE
Gus van VlietAKKE Ketchikan Andrew PistonAKKL Kenny Lake Robin MayoAKKO Kodiak Richard MacIntoshAKKS King Salmon-Naknek Melissa CadyAKMI Mitkof Island Brad HunterAKMV Matanuska Valley Bob Winckler
Katie ArndtAKNC Narrow Cape-Kalsin Bay Richard MacIntoshAKNO Nome Kate Persons
Peter BenteBill Dunker
AKSE Seward Carol GriswoldAKSH Shageluk Joyanne Hamilton
Mindy ArrowGavin HamiltonJewel Workman
AKSI Sitka Victoria VosburgAKSN Soldotna Jack SinclairAKSW Skagway C. E. FurbishAKSY Shemya Island Elizabeth NeipertAKTB Thorne Bay Molly Simonson
Raymond SlaytonAKTC Trapper Creek-Talkeetna Kathy Ernst
Chris MannixAKTO Tok Tim LorenziniAKTS Tenakee Springs Beret BarnesAKUN Unalaska Island Suzi GolodoffAKWI Wrangell Island Joe Delabrue
Alabama (AL)ALAU Auburn Geoff HillALBH Birmingham Paul H. FranklinALCU Cullman Vince MeleskiALDI Dauphin Island Howard Horne
Tom SiegwaldALEU Eufaula N.W.R. Mason Jarrett
Sam PateALFM Fort Morgan Larry GardellaALGS Gulf Shores Greg Jackson
Howard HorneALGU Guntersville Linda ReynoldsALMO Montgomery Carrie ThreadgillALTU Tuscaloosa David ArnoldALWA Waterloo Paul KittleALWH Wheeler N.W.R. Dwight Cooley
Arkansas (AR)ARAR Arkadelphia Glenn Good
Dolores HarringtonCharles Mills
ARBD Bayou DeView Steve OsborneARBE Buffalo National River (east) Jack StewartARBL Big Lake N.W.R. Leif AndersonARBV Bella Vista Vernon TetzlaffARCC Crooked Creek Valley Alan Gregory
Sally Jo GibsonARCO Conway Allan Mueller
Martha JohnsonMichael Linz
ARFA Fayetteville Joe NealARFS Fort Smith-Moffett Bill BeallARHB Holla Bend N.W.R. Leif AndersonARHS Hot Springs Village Chris CashARHT Hot Springs N.P. Shelley ToddARJO Jonesboro Virginie Rolland
Jim BednarzARLD Lake Dardanelle Kenny Nichols
National Audubon Society 14
ARLG Lake Georgia-Pacific/Felsenthal N.W.R. Leif AndersonARLO Lonoke Daniel ScheimanARLR Little Rock Daniel ScheimanARMH Mountain Home Tom KrohnARML Magnolia-Lake Columbia Darrell ChatelainARMM Mount Magazine Don SimonsARMR Mississippi River S.P. Cara CurtisARNF North Fork, Illinois Bayou Sarah DavisAROU Lake Ouachita S.P. Jennifer Menge
Kayla GomanceARPB Pine Bluff Robert DosterARPC Pond Creek N.W.R. Devin Moon
Matt GideonARSR Sylamore Ranger District Idun Guenther
Jessica HawkinsARTE Texarkana Don Kyle
Charles MillsARVC Village Creek S.P. Heather Runyan
Cara CurtisAdam Leslie
ARWA Wapanocca N.W.R. Dick PrestonVan Harris
ARWR White River N.W.R. Than Boves
Arizona (AZ)AZAH Atascosa Highlands John Yerger
Richard C. HoyerJake Mohlmann
AZAV Avra Valley Claudia JohnsonMary Lou Cole
AZAW Appleton-Whittell Suzanne WilcoxAZBA Buenos Aires N.W.R. Bonnie SwarbrickAZBW Bill Williams Delta DeeDee DeLorenzo
Kathleen BlairAZCF Carefree Cathy Wise
Walter ThurberAZCH Chino Valley Russell DuerksenAZCP Ajo-Cabeza Prieta N.W.R. Chris Riesberg
Stephen BarclayAZCV Camp Verde Kay HawkleeAZDV Dudleyville Doug JennessAZFL Flagstaff-Mt. Elden Terence BlowsAZGR Gila River Troy CormanAZGV Green Valley-Madera Canyon Malcolm ChesworthAZGY Grand Canyon Brian GatlinAZHR Hassayampa River Chrissy Kondrat-SmithAZHV Havasu N.W.R. DeeDee DeLorenzoAZJE Jerome Tina GreenawaltAZLP Lake Pleasant Mary McSparen
Eric HoughAZLV Lukeville Peter Holm
Emily ConantAZMY Martinez Lake-Yuma Lin Piest
Henry DetwilerAZNO Nogales Alan Schmierer
Bill LisowskyAZOP Organ Pipe Cactus N.M. Peter Holm
Emily ConantAZPA Patagonia Thomas ArnyAZPO Portal Jackie Lewis
Karen BeckenbachBonnie Bowen
AZPR Prescott Carl TomoffAZPT Phoenix-Tres Rios Marceline VandeWaterAZPY Payson David HallockAZRC Ramsey Canyon Ken BlankenshipAZSC Santa Catalina Mountains Kendall Kroesen
Holly KleindienstBrian NicholasPaul Suchanek
AZSD St. David Heather SwansonTom Wood
AZSE Sedona Richard ArmstrongAZSR Superior Joy Bell
National Audubon Society 15
Cynthia DonaldAZSV Salt Verde River Kurt RadamakerAZTV Tucson Valley Luke Safford
Richard C. HoyerEric Scheuering
AZWB Willow Beach Joseph SaccomannoAndrew Flaten
California (CA)CAAA Auburn Deren RossCAAB Anza-Borrego Desert Robert TheriaultCAAD Anderson River Park Brooke McDonald
Frank SandersonCAAG Angwin Murray BernerCAAN Año Nuevo Al DeMartiniCAAR Arcata Tony Kurz
Daryl ColdrenCAAS Sierra Army Depot Tobiah MogaveroCAAV American Valley Darrel JuryCABA Bakersfield John C WilsonCABE Benicia Robin L. C. LeongCABG Big Sur Blake MathesonCABI Bishop Chris HowardCABS Butterbredt Spring Charles Bragg Jr.CACA Calaveras Sandra MaurerCACB Centerville Beach to King Salmon Sean McAllisterCACC Contra Costa County Elizabeth Leite
Jerald BrittenCACH China Lake Peter WoodmanCACI Santa Clarita Brian BielfeltCACL Clear Lake Kathy Barnwell
Brad BarnwellDarlene Hecomovich
CACM Claremont Dan GuthrieNeil GilbertSheila White
CACN Carpinteria John CallenderRob Denholtz
CACO Chico Mary MuchowskiCACP Carrizo Plain Roger ZacharyCACR Calero-Morgan Hill Beth Hamel
Ann VerdiCACS Crystal Springs Al DeMartiniCACT Cheep Thrills Susan Kelly
Mark ForneyDavid Sexton
CACU Cachuma Alexander AbelaMark Holmgren
CACW Caswell-Westley Harold ReeveCACY California City Alexia SvejdaCACZ Santa Cruz Island Jessie Altstatt
Tom MaloneyCADM Diamond Valley Dave FursethCADN Del Norte County Alan Barron
Gary LesterCADV Death Valley Carol Fields
Linda ManningRosemary Rowe
CAEA Eastern Alameda County Jeff MillerSteve Lombardi
CAEC East Contra Costa County Jerald BrittenElizabeth Leite
CAEL Eagle Lake Frank HallKay OringLewis Oring
CAEN Elsinore Julie SzaboCAES Escondido Kenneth WeaverCAET Etna Michael TaylorCAFB Fort Bragg Tim BrayCAFO Folsom Chris ConardCAFR Fall River Mills Bob & Carol YutzyCAGM Grass Mountain Jayde Blair
Cal YorkeCAGR Groveland Steven Umland
National Audubon Society 16
Barry BoultonJeanne Ridgley
CAGV Grass Valley Rudolpn DarlingCAHF Hayward-Fremont Pat GordonCAHL Honey Lake Matthew Forster
Tim ManolisCAID Idyllwild Bob PackardCAJT Joshua Tree N.P. Joe ZarkiCAKA Kaweah Dane Fagundes
Rob HansenCAKR Kern River Valley Alison Sheehey
Tim LudwickCALA Los Angeles Daniel CooperCALB Long Beach-el Dorado Carolyn Vance
Cindy DunbarCALC Lincoln Edward PandolfinoCALH Lake Henshaw Gretchen CummingsCALL Lost Lake-Fresno Kevin Enns-RempelCALN Lancaster Nick FreemanCALR Lake Almanor Ryan BurnettCALS Los Baños Harold ReeveCALU La Purisima Alexander AbelaCALW LaGrange-Waterford Harold ReeveCAMA Marysville Tim ManolisCAMC Marin County (southern) Robert Hinz
Ed NuteCAMD Moss Landing Bob Ramer
Bernadette RamerJane Warriner
CAMH Mount Hamilton Bob HirtCAMI Mineral Michael MagnusonCAMJ Mojave River Valley Bill DeppeCAML Mono Lake Nora Livingston
Alison SheeheyCAMM Mammoth Lakes Santiago Escruceria
Bill TaylorCAMN Manchester David JensenCAMP Monterey Peninsula Blake Matheson
Christopher TenneyCAMR Morro Bay Jay Carroll
Thomas EdellCAMS Mount Shasta Joey RussellCAMU Malibu Richard Norton
Larry AllenCAMV Morongo Valley Joe Zarki
David NovickCAMW Merced N.W.R. Larry ParmeterCAOA Oakland Bob Lewis
Dave QuadyCAOC Orange County (coastal) Bettina EastmanCAOK Oakhurst Vernon Johnson
Joseph FrankCAON Orange County (northeastern) Doug LithgowCAOR Oroville Gaylord Grams
Phil JohnsonMary Muchowski
CAOV Oceanside-Vista-Carlsbad Kirsten WinterTim BurrGaylord GramsJane Mygatt
CAPA Palo Alto Alan M. EisnerCAPC Putah Creek Steve HamptonCAPI Pinnacles N.M. Steve Lombardi
Daniel GeorgeRussell Scalf
CAPN Panoche Valley Debi ShearwaterChristopher HauserRussell Scalf
CAPP Palos Verdes Peninsula Vincent LloydDavid Moody
CAPS Pasadena-San Gabriel Valley Jon FisherCAPV Peace Valley Peter SandsCAPX Pixley N.W.R. Joan Parker
Dane Fagundes
National Audubon Society 17
CARB Red Bluff Michele SwartoutCARC Rio Cosumnes Andrew EngilisCARE Redding Bill OliverCARM Redlands (Mill Creek) Eugene CardiffCARP Mariposa Lowell Young
Len McKenzieCARR Red Rock Canyon Jean Rhyne
Alexia SvejdaCARS Rancho Santa Fe Robert PattonCASA Santa Ana River Valley Larry LaPreCASB Santa Barbara Rebecca Coulter
Joan LentzLiz MuraokaJoan MurdochLibby Patten
CASC Santa Cruz County Eric FeussCASD San Diego Justyn Stahl
David KimballPeter Thomas
CASE South Lake Tahoe Will RichardsonCASF San Francisco Siobhan Ruck
Alan HopkinsDan Murphy
CASG Santa Maria-Guadalupe Alexander AbelaCASH Salton Sea (north) Chet McGaughCASJ San Jose Mike Azevedo
Kelly AlfreyKirsten Holmquist
CASK South Fork Valley Denise LaBerteauxCASL San Jacinto Lake Anthony Metcalf
Tom BensonCASM Sacramento Dan Williams
Andrea SalmiCASN Sonora Steven UmlandCASO San Bernardino Valley Dorothy MyersCASP Springville Dane Fagundes
Gary LindquistCASQ Sequoia Savannah Boiano
Daniel GammonsCASR Santa Rosa Bill Doyle
Ruth RudesillCASS Salton Sea (south) Adam Searcy
Oscar JohnsonJustyn Stahl
CAST Stockton Jim RowothCASU San Juan Capistrano Darrell WilsonCASV San Fernando Valley Jim MooreCASX Sherman Island Logan KahleCASY Sierra Valley Colin DillinghamCASZ Sonoma Valley Gene HunnCATE Tehachapi Larry ParmeterCATO Thousand Oaks David PerekstaCATT Tall Trees Kenneth BurtonCAUK Ukiah Ryan Keiffer
Cheryl WatsonCAVE Ventura Frank DeMartino
Alexis FrangisKarl KrauseReed Smith
CAWB Wallace-Bellota Kasey FoleyCAWC Willow Creek Birgitte Elbek
Melissa DoughertyGary Lester
CAWO Woodfords Tim FitzerDan BrownAndrea Salmi
CAWS Western Sonoma County Stacy LiCAYO Yosemite N.P. Sarah Stock
Dan GussetCAYR Yreka Joey Russell
Colorado (CO)COAF Air Force Academy Melissa WhittingslowCOAS Aspen Rebecca Weiss
National Audubon Society 18
COBF Black Forest Hugh KingeryCOBL Barr Lake Tyler CashCOBO Boulder Bill SchmokerCOBR Bonny Reservoir Norm Erthal
Glenn WalbekCOCO Cortez Jason St. PierreCOCR Crook Steve LarsonCOCS Colorado Springs Tyler StuartCODC Douglas County Nancy Crews
Cindy LivingstonCODE Denver Joey KellnerCODL Delta Amy SeglundCODO Dotsero Hannah IrwinCODU Durango John Bregar
Susan AllertonCODV Denver (urban) Hugh KingeryCOEI Evergreen-Idaho Springs Chuck Aid
Brad AndresCOEV Eagle Valley Hannah IrwinCOFA Fairplay Kristen Meyer
Misi BallardCOFC Fort Collins Thomas Hall
Robyn HallCOFL Flagler Bill KaempferCOFO Fountain Creek Diana Beatty
Daniel MaynardBrandon K. Percival
COGB Granby Doreen SumerlinMichelle Cowardin
COGJ Grand Junction Jackson TrappettCOGM Grand Mesa Jackson TrappettCOGR Greeley Paul LightseyCOGS Great Sand Dunes N.P. Dewane MosherCOGU Gunnison Arden AndersonCOHO Hotchkiss Adam Petry
Jason BeasonCOJM John Martin Reservoir Dotti Russell
Duane NelsonCOLI Lake Isabel David SilvermanCOLO Longmont Ron HardenCOLV Loveland Denise Bretting
Connie KoglerNick Komar
COMO Montrose Melissa SidersCOMV Monte Vista N.W.R. Lisa ClementsCONP North Park Grace KelleyCONU Nunn Gary LefkoCOPE Penrose Mark PetersonCOPI Piñon Canyon Michelle BlakeCOPR Pueblo Reservoir Mark YaegerCOPS Pagosa Springs Keith Bruno
Al PfisterAnne Stevens
COPU Pueblo Brandon K. PercivalCORA Rawhide Energy Station Douglas KibbeCORF Roaring Fork River Valley Tom McConnell
David ClarkCORM Rocky Mountain N.P. Scott Rashid
Gary MatthewsCORO Rocky Ford Stanley OswaldCOSD Salida Sally Waterhouse
Andrew MackieCOSL Sterling Bill KaempferCOSP Spanish Peaks David SilvermanCOSS Steamboat Springs Erin Birtwistle
Thomas LitteralCOWE Westcliffe Jane PedersenCOWF Weldona-Fort Morgan Bruce Bosley
Cathy Bosley
Connecticut (CT)CTBA Barkhamsted David Tripp JrCTBR Bristol Jack SwattCTEW Edwin Way Teale Trail Wood Susan Harrington
National Audubon Society 19
CTGL Guilford-Long Island Sound Tom Kellyj canoe
CTGS Greenwich-Stamford Cynthia EhlingerJoseph Zeranski
CTHA Hartford Jay KaplanStephen Davis
CTLH Litchfield Hills Raymond BeldingCTLS Lakeville-Sharon Zachary Adams
Robert MoellerCTNH New Haven Christopher LoscalzoCTNL New London Robert DewireCTOL Old Lyme-Saybrook Barbara HawesCTOX Oxford Roy HarveyCTQV Quinnipiac Valley Corrie Folsom-O'Keefe
Melissa BastonCTSM Stratford-Milford Steve MayoCTSR Salmon River Sharon Dellinger
Doreen JezekCTST Storrs Steve MorytkoCTWE Westport Mardi Dickinson
Townsend DickinsonCTWR Woodbury-Roxbury Ken Elkins
Chris Wood
District of Columbia, Washington (DC)DCDC Washington Larry Cartwright
Delaware (DE)DEBH Bombay Hook N.W.R. Andrew EdnieDECH Cape Henlopen-Prime Hook Frank RohrbacherDEMF Milford Chris BennettDEMI Middletown Anthony GonzonDERE Rehoboth Sally O'ByrneDESN Seaford-Nanticoke Glen Lovelace IIIDEWI Wilmington Jim White
Florida (FL)FLAB Aripeka-Bayport Bill PrantyFLAC Apalachicola Bay-St. Vincent N.W.R. John MurphyFLAL Alafia Banks Charles FisherFLAP Avon Park A.F. Range Melissa Hoffman
Patrick BlakeFLBA Bradenton Kathy DoddridgeFLBC Bay County Raya Pruner
Marvin FrielFLBL Bay Lake John ThomtonFLBO Brooksville Linda VanderveenFLBR Babcock Ranch Preserve Pete Quasius
Margaret EnglandFLBY Big Cypress Yve Morrell
David Thomas TrueFLCB Choctawhatchee Bay Alan Knothe
Donald WareFLCD Crocodile Lake N.W.R. Suzy RoeblingFLCE Coot Bay-Everglades N.P. Brian RapozaFLCK Cedar Key Ronald ChristenFLCL Clermont John ThomtonFLCO Cocoa mitchell harris
David FreelandFLCR Crystal River Kevin BrabbleFLCS Corkscrew Swamp Sanctuary Sally SteinFLDB Daytona Beach David HartgroveFLDC Dade County Brian RapozaFLDT Dry Tortugas N.P. Elsa Alvear
Oron BassFLEC Econlockhatchee Lorne MaloFLEM Emeralda-Sunnyhill Barbara Gay
Paul NisticoFLEP East Pasco Bill PrantyFLFD Fort De Soto David Goodwin
Donald MargesonFLFG Flagler Priscilla Reed
Walter MahlerFLFK Fakahatchee Mac Hatcher
National Audubon Society 20
FLFL Fort Lauderdale Allison ScheflowPaddy Cunningham
FLFM Fort Myers Charlie EwellFLFP Fort Pierce Ed BowesFLGA Gainesville Andrew Kratter
Bob CarrollFLGS Green Swamp Cole FredricksFLIS Ichetucknee-Santa Fe-O'Leno Ginger MorganFLJA Jacksonville Anne Turner
Peggy PowellFLJC Jackson County Daphne Asbell
Andy BankertFLJD Jonathan Dickinson S.P. Peter QuincyFLKD Kendall Area Bill BoeringerFLKL Key Largo-Plantation Key Kevin Welsh
Peter FrezzaFLKV Kissimmee Valley Christian H. Newton
Larry RosenMargaret SpruellJenny Welch
FLKW Key West Mark HeddenFLLA Lakeland Cole Fredricks
Bob SnowFLLC Lake City Valerie ThomasFLLK Lower Keys-Key Deer N.W.R. Kevin Kalasz
Kristie KillamKate Watts
FLLO Long Pine Key Robin DiazFLLP Lake Placid Jon GreenlawFLLW Lake Wales Sharon AllenFLME Melrose Laura Berkelman
Joyce KingFLMI Merritt Island N.W.R. Ned SteelFLMR Myakka River S.P. Belinda PerryFLMT Matanzas Sue KilleenFLNA Naples Keith Laakkonen
Ana JonasFLNP North Pinellas Paul & Debbie TrunkFLNR West Pasco (New Port Richey) Bill PrantyFLOR Orange River Jayne Johnston
Don DoggettFLOS Okaloacoochee Slough-Spirit of the Wild W.M.A. Margaret England
Katelyn HornFLPA Panacea John MurphyFLPE Pensacola Daniel StangelandFLPI Ponce Inlet Donald Picard
Gail DomroskiFLPR Peace River Anthony LicataFLPS Port St. Joe Donna WellsFLSA St. Augustine Diane ReedFLSB South Brevard County Dee Fairbanks-Simpson
David SimpsonFLSC Sanibel-Captiva Bill JacobsonFLSM St. Marks Dana BryanFLSO STA5-Clewiston Margaret EnglandFLSP St. Petersburg Ron SmithFLSR Sarasota Stu WilsonFLST Stuart Nancy Price
Laureen OdlumFLTA Tampa David BowmanFLTH Tallahassee Marvin CollinsFLTT Ten Thousand Islands Anne MauroFLVE Venice-Englewood Robert Clark
Michael WeisenseeFLWM West Marion County Larry SuttonFLWP West Palm Beach Charles WeberFLWR Wekiva River Jay ExumFLWV West Volusia County David StockFLZE Zellwood-Mount Dora Wes Biggs
Gallus Quigley
Georgia (GA)GAAB Albany Melvin Dees
Alan Ashley
National Audubon Society 21
GAAF Amicalola Falls Georgann SchmalzGAAH Athens Eugenia Thompson
Mary CaseGAAL Atlanta Angie Jenkins
Bob ZarembaGAAU Augusta Lois Stacey
Anne WatersCalvin Zippler
GABL Bainbridge-Lake Seminole Oscar DewberryGABR Blue Ridge Bill Schmid
Robert KimseyGACG Callaway Gardens Patricia Collins
Amy WaiteGACH Chattahoochee National Forest Songbird M.A. Ruth StokesGACI Cumberland Island Sheila WillisGACL Carter's Lake Joshua SpenceGACO Columbus Mason Jarrett
Sam PateGADA Dalton Phil RinerGADU Dublin Robert SargentGAFC Floyd County Owen KinneyGAGC Glynn County Mike ChapmanGAHN Harris Neck N.W.R. Stan GrayGAIA Intown Atlanta Joy CarterGALB Lake Blackshear Terry JohnsonGALO Lake Oconee Mark Freeman
Steve HolzmanPaul Sykes
GALS Little St. Simons Island Katherine TweedyGAMA Macon Marie Amerson
Jerry AmersonGAOK Okefenokee N.W.R. Sheila WillisGAPC Peachtree City Michelle Hamner
Brock HutchinsGAPR Piedmont N.W.R.-Rum Creek W.M.A. Terry JohnsonGARO Roswell Nikki Belmonte
Don WareGASC St. Catherines Island Steve HolzmanGASI Sapelo Island William Dopson
Rebecca LangKevin Lang
GASV Savannah, GA-SC Larry Carlile
Hawaii (HI)HIHA Maui: Hana Sonny GamponiaHIHI Hawai'i: Hilo Sherman WingHIHO O'ahu: Honolulu Peter DonaldsonHIIA Maui: I'ao Valley Sonny GamponiaHIJA Johnston Atoll N.W.R., Johnston Islands Allie Hunter
Stefan KropidlowskiThane Pratt
HIKA Kaua'i: Kapa'a Lucy CarrKim Uyehara
HIKU Moloka'i: Kualapu'u Arleone Dibben-YoungHILC Lana'i; Lana'i City Sonny GamponiaHIMA Midway Atoll Kelly Goodale
Thane PrattHINK Hawai'i: North Kona Lance Tanino
Richard MayAmanda Talpas
HIPU Maui: Haleakala N.P. - Pu'u O Kaka'e Sonny GamponiaHIVO Hawai'i: Volcano Thane Pratt
Nick ShemaHIWA Kaua'i: Waimea Michelle Hookano
Thane PrattHIWO O'ahu: Waipi'o Amanda Talpas
Peter DonaldsonRichard May
Iowa (IA)IAAM Ames Shane PattersonIABO Boone County Alex Kretzinger
Mark WidrlechnerIABU Burlington Chuck Fuller
National Audubon Society 22
IACC Cass County Chris ParksIACL Clinton Kelly McKay
Steve HagerIACR Cedar Rapids James DurbinIADA Davenport Kelly McKay
Steve HagerIADE Decorah Paul Skrade
Larry ReisIADL Dallas County Mike Havlik
Leland SearlesIADM Des Moines Dennis ThompsonIADS DeSoto N.W.R. Jerry TollIADU Dubuque Charlie Winterwood
Wayne BuchholtzIAIC Iowa City Chris EdwardsIAJA Jamaica Anne Riordan
Raymond CumminsIAKE Keokuk John Cecil
John CecilIALN Lost Nation Tara SbertoliIAMC Mason City Rita GoransonIAMU Muscatine Kelly McKay
Steve HagerIANL North Linn James Durbin
Weir NelsonIANM Northeast Madison County Steve Pearson
Jim LiechtyIANW Northwest Clayton County Danny AkersIAPC Princeton-Camanche Kelly McKay
Steve HagerIARR Red Rock Lake Tyler Harms
Aaron BreesIASC Sioux City Jerry ProbstIASE Southeast Clayton County Danny AkersIASH Shenandoah Keith DycheIASL Spirit Lake Lee SchoeneweIASP Green Island - Lost Mound Ed AndersonIASR Saylorville Reservoir Stephen J. DinsmoreIATC Taylor County Peggy Driscoll
Corey LangeKelly Norris
IAUS Union Slough N.W.R. Tyler HarmsIAWC Walnut Creek N.W.R. Karen Viste-SparkmanIAYR Yellow River Forest Billy Reiter-Marolf
Idaho (ID)IDAF American Falls Reservoir Chuck TrostIDBF Bonners Ferry Kathy KonekIDBH Buhl Bill Bridges
Kathy EklundIDBL Bear Lake Valley Dennis D. Austin
Dennis D. AustinIDBO Boise Jay Carlisle
Robert MagillIDBR Bruneau Joseph Weldon
Larry RidenhourIDCA Cascade Lucy Chronic
Shauna ArnoldIngrid Brudenell
IDCD Coeur d'Alene Shirley SturtsIDCM Craters of the Moon Todd Stefanic
Mark DelwicheMike Munts
IDGV Garden Valley David PotterIDHO Howe Kit StruthersIDHV Hagerman Valley Sarah HarrisIDIF Idaho Falls Mark DelwicheIDIM Indian Mountain Donald Heikkila
Lisa HardyIDJS Jim Sage Mountains Wallace KeckIDJU Juliaetta-Lower Potlatch River Charles SwiftIDLE Lewiston-Clarkston Bryan Jamison
Terry GrayCharles Swift
National Audubon Society 23
IDMC McCall Matt DresserIDMP Moscow-Pullman Kas Dumroese
Kelly CassidyMarie DymkoskiCharles Swift
IDNA Nampa Denise HughesLynn DavenportCheryl Huizinga
IDPO Pocatello Chuck TrostBarb North
IDPV Pahsimeroi Valley Anna MeansIDRE Rexburg Darren ClarkIDSA Salmon Lucinda HaggasIDSP Sandpoint Rich DelCarloIDSV Sun Valley Poo Wright-Pulliam
Brian SturgesIDTC Trapper Creek Kathy EklundIDTF Twin Falls Jeff RuprechtIDTV Teton Valley Colin Boeh
Susan Patla
Illinois (IL)ILAN Andalusia Kelly McKay
Steve HagerILBA Barrington Duane Heaton
Charles WestcottILBB Bald Bluff Cathleen Monson
Jason MonsonILBH Bird Haven Sanctuary, Olney Peter WeberILBL Baldwin Lake-Kaskaskia River Valley Tim DeverILBN Bloomington-Normal Angelo CapparellaILBR Big Rock Timothy BalassieILBU Bushnell Daniel Moorehouse
Larry L. HoodILCA Chautauqua N.W.R. Sigurd BjorklundILCD Coles-Cumberland Laurence ThorsenILCE Carlyle Lake Danny KassebaumILCI Chillicothe Tracy Meints FoxILCL Chicago Lakefront Joel Greenberg
Geoffrey WilliamsonILCO Crab Orchard N.W.R. Vicki LangILCR Calumet City-Sand Ridge John ElliottILCS Crane Lake-Sangamon Bill Atwood
Vaughn SuhlingILCT Clinton Lake Rhetta JackILCU Chicago (urban) Jeffrey Sanders
Randall SandersILCV Collinsville Frank HolmesILCY Cypress Creek Jeffrey HooverILDE Decatur Norm JensenILDK Dekalb Karen LundILEK Eastern Knox County Jim MountjoyILEL Elsah Tom FullerILEM Eastern Mercer County Cathleen Monson
Jason MonsonILEN Evanston (north shore) John LeonardILFR Freeport Richard BenningILHL Horseshoe Lake Vernon KleenILHP Hennepin Vera Leopold
John McKeeILIL Illini S.P. Jim HampsonILJC Jackson County Rhonda S. (Monroe) RothrockILJO Joliet Gregory BluhmILKI Kishwaukee Barbara Williams
Daniel WilliamsILKV Kankakee Valley Jed HertzILLA Lisle Arboretum Carl Giometti
Bob DolgonGeoffrey Williamson
ILLC Lee Center Diana RodILMC McHenry County Jeff AufmannILMF Middle Fork River Valley Jessica Runner
Susan StearnsILMI Meredosia Island Tony Ward
National Audubon Society 24
ILML Mermet Lake, Massac County Rhonda S. (Monroe) RothrockILMM Middle Mississippi River N.W.R. Rhonda S. (Monroe) Rothrock
John HartlebILMO Morgan County Colin DobsonILMW Morris-Wilmington William MorrisILNE Newton Jeff WalkILPE Peoria Mike MillerILPM Pere Marquette Park Karen BallardILQU Quincy Brandon StehlILRC Rock Cut S.P. Joel Neylon
Larry McPheronILRL Rend Lake Keith McMullenILRO Rockford Daniel Williams
Barbara WilliamsILRT Rutland Eric SeckerILRU Rushville Carolynn BenninghoffILSC Schapville Terrence N. IngramILSH Shelbyville Reservoir Travis MahanILSP Springfield H. David BohlenILSR Starved Rock S.P. John McKeeILTC Thorn Creek-Park Forest Alan Thomas
Linda HickeyILUC Union County Vernon KleenILVP Van Petten Kelly McKay
Steve HagerILWA Waukegan Adam Sell
Joel GreenbergGary Hantsbarger
ILWM Western Mercer County Kelly McKaySteve Hager
ILWP White Pines S.P. - Nachusa Russ ClineTim SmithEric Walters
ILWV Warbluff Valley Sanctuary Andrea Douglas
Indiana (IN)INBO Big Oaks N.W.R. Joseph RobbINCC Cass County Landon NeumannINDW Indiana Dunes National Lakeshore West Christine Gerlach
Charles MillsINEC Eagle Creek Valley Will SchaustINEH Elkhart County Ronda DeCaireINEV Evansville Steve Heeger
Brian TaylorINFL Farmland Stephen Howell
Connie HowellINFW Fort Wayne Margit Codispoti
Eric and Mary HelfrichINGB Gnaw Bone Ryan SlackINGP Goose Pond Lee SterrenburgINGR Greenfield Adam Wilson
Sara WilsonINHM Hanover-Madison Dick DavisINID Indiana Dunes National Lakeshore Brad BumgardnerININ Indianapolis John SchaustINJC Johnson County Michael ClayINJT Jamestown Roger HedgeINKC Knox County Gary BowmanINLA Lafayette Ed HopkinsINLM Lake Monroe Jim Hengeveld
Susan HengeveldINMC McCormick's Creek S.P. Sandy BelthINMG Mary Gray Bird Sanctuary Carl Wilms
Amy WilmsINMO Michaela Farm-Oldenburg Chris Fox
Wayne WauligmanINMT Muscatatuck N.W.R. Donna StanleyINMU Muncie Jim Schowe
Bill GrummerAnnette RoseRobert Williams
INNL Northeast LaPorte County Dennis RichardsonINOC Oakland City Heath Hamilton
Dan Collins
National Audubon Society 25
INPI Pike County Jeremy RossINPK Pokagon Fred WooleyINPL Patoka Lake John CastraleINPR Pigeon River State Fish & Wildlife Area Joe SmithINPT Putnam County Carl HuffmanINRI Richmond Bill Buskirk
Jim SeaneyINSA Southwest Allen County Cynthia PowersINSB South Bend Victor RiemenschneiderINSC Southern Lake County Loyce Fandrei
Jim SweeneyINSD Southern Adams County Terri GorneyINSM Spring Mill S.P. John CastraleINSP Gene Stratton-Porter Historic Site Dave Fox
Tiffany ParkerINSU Sullivan County Michael BrownINTC Tri-County, Rochester Mike StephanINTH Terre Haute Peter Scott
Dan WeberINTI Tippecanoe David HicksINTO Topeka Leland Shaum
Perry MillerINWG Western Gibson County Dan CollinsINWH Whitewater S.P. Bill Buskirk
Jim SeaneyINWS Willow Slough-Iroquois Preserves Ed Hopkins
Kansas (KS)KSAC Arkansas City Eugene YoungKSBA Baldwin Roger BoydKSBB Benedictine Bottoms John BollinKSBS Bonner Springs - Lansing Galen Pittman
John BollinKSCH Cheyenne Bottoms Curtis Wolf
Robert PennerKSCI Cimarron National Grassland Max ThompsonKSDC Dodge City Jeff CalhounKSEM Emporia Bill Jensen
Jean SchulenbergKSHN Halstead-Newton Lorna Harder
Gregg FriesenKSJC Junction City Chuck OtteKSLA Lawrence Galen PittmanKSLC Linn County Roger BoydKSLV Leavenworth-Atchison John SchukmanKSMA Manhattan Mark Mayfield
Alice BoyleDoris BurnettJim KoellikerEd PembletonDavid Rintoul
KSMR Marion Tom EwertKSOL Olathe Jeff Witters
Don WeissKSOP Oskaloosa-Perry Lake Bunnie WatkinsKSPA Parsons Andrew Burnett
Rick TuckerKSQU Quivira N.W.R. Mike RaderKSRH Red Hills Pete JanzenKSSA Sawyer Jordan HofmeierKSSM Southeast Kansas Minedland Steven FordKSST St. Marys Jeff HansenKSTO Topeka Carol Morgan
Daniel LarsonJames Malcom
KSUW Udall-Winfield Max ThompsonKSWA Wakefield Chuck OtteKSWI Wichita Kevin GroenewegKSWL Waconda Lake Henry ArmknechtKSWR Webster Reservoir Mike RaderKSWS Wilson Reservoir Mike Rader
Kentucky (KY)KYAL Ashland, Boyd County Ronald Canterbury
National Audubon Society 26
KYBC Ballard County Brainard Palmer-Ball Jr.KYBF Bernheim Forest Brainard Palmer-Ball Jr.KYBG Bowling Green Blaine FerrellKYBR Barren River Lake Stephen StedmanKYBU Burlington Kathy Caminiti
Lee McNeelyBrainard Palmer-Ball Jr.
KYCC Calloway County Happy ChambersKYCF Cumberland Falls Bret KussKYDA Danville Ben Leffew
Neil EklundKate Slankard
KYDS Daviess County South Mike HenshawKYEA East Allen County Jamin Beachy
Ruben StollJames Wheat
KYEK Elkton Alan TroyerJames Wheat
KYFA Falmouth Rodney CriceLee McNeelyBrainard Palmer-Ball Jr.
KYFR Frankfort Peggy GouldKYGL Glasgow Tom Durbin
Sandra MossKYGR Green River Lake Brainard Palmer-Ball Jr.
Lloyd CurryRichie Kessler
KYHC Hart County Steve KistlerKYHE Henry County Reuben Raber
James WheatKYHO Hopkinsville James David ChilesKYKL Kleber W.M.A. Jeff Jones
Peggy GouldKYLB Land Between the Lakes Arrianne Byrum
Shannon BrockwayAviva Yasgur
KYLD London Wendi AllenKYLE Lexington Mark Tower
David LangDavid LangBetty Maxson
KYLH Lincolns Birthplace-Hodgenville, LaRue County Barbara WoernerKYLO Louisville James WheatKYMC Mammoth Cave N.P. Blaine FerrellKYNR Nolin River Steve Kistler
John BrittainKYOC Otter Creek Park Brainard Palmer-Ball Jr.KYPA Paradise Brainard Palmer-Ball Jr.KYRA Russell-Adair County Roseanna DentonKYRI Richmond Gary RitchisonKYSG Sorgho Janet HowardKYSH Shelbyville Horace Brown
James WheatKYSO Somerset Roseanna DentonKYWA Warsaw Kathy Caminiti
Lee McNeelyBrainard Palmer-Ball Jr.
KYWC Wayne County Roseanna DentonKYWL Western Allen County John David Brubaker
James Wheat
Louisiana (LA)LABR Baton Rouge Katie Percy
Richard CondreyJeff HarrisDan Mooney
LACA Catahoula N.W.R. Marty FloydLACB Claiborne John DillonLACL Cheneyville-Lecompte Marty FloydLACR Creole Erik Johnson
Meredith LombardLACW Crowley Marty FloydLADA D'Arbonne John DillonLAFP Fort Polk Abigail Arfman
National Audubon Society 27
Tyson DallasLAFR Franklin Michael VanEttenLAGI Grand Isle Chris BrantleyLAJB Johnsons Bayou Gary KelleyLALA Lafayette Erik Johnson
Toddy GuidryLALC Lake Charles Irvin LouqueLALT Lacassine N.W.R.-Thornwell Robert Dobbs
Steven CardiffLANA Natchitoches Larry Raymond
Charles LyonCharles Lyon
LANI New Iberia Erik JohnsonLANO New Orleans Glenn Ousset
David MuthLANS Northshore-Slidell Thomas TrenchardLAPI Palmetto Island Toddy GuidryLAPP Pine Prairie Marty FloydLARB Reserve-Bonnet Carre Spillway Melvin WeberLARR Red River N.W.R. Terri JacobsonLASA Sabine N.W.R. Erik Johnson
Jeanie PoussonLASC Sweet Lake-Cameron Prairie N.W.R. Samantha Collins
Steven CardiffDan O'Malley
LASH Shreveport Larry RaymondCharles Lyon
LAST St. Tammany Parish Chris BrantleyLATR Tensas River N.W.R. Andrew MorangLATX Thibodaux Delaina LeBlanc
Jed PitreLAVE Venice David Muth
Robert PurringtonLAWL White Lake Michael Seymour
Steven Cardiff
Massachusetts (MA)MAAN Andover Donna CooperMAAT Athol David SmallMABB Buzzards Bay Peter Trimble
Jeremiah TrimbleMACA Cape Ann James Berry
James BarberMACB Central Berkshire Holly HiginbothamMACC Cape Cod Blair NikulaMACM Cobble Mountain Seth Kellogg
Janice ZepkoMACO Concord Norman Levey
Henry MauerMAGB Greater Boston Bob StymeistMAGO Groton-Oxbow N.W.R. Julie Lisk
Ron LockwoodMAGR Greenfield Mark FairbrotherMAMA Marshfield Susan MacCallumMAMC Mid-Cape Cod Peter Trimble
Jeremiah TrimbleMAMI Millis Elissa LandreMAMV Martha's Vineyard Luanne Johnson
Robert CulbertMANA Nantucket Kenneth Blackshaw
Edie RayMANB Northern Berkshire Pamela WeatherbeeMANE Newburyport Tom YoungMANF New Bedford Michael BoucherMANO Northampton Janice Jorgensen
Jan OrtizMAPL Plymouth Trevor Lloyd-EvansMAQB Quabbin Scott Surner
Janice JorgensenJim Lafley
MAQU Quincy Glenn d'EntremontMASN Stellwagen Bank National Marine Sanctuary Simon Perkins
Peter FloodMASO Southern Berkshire Rene Wendell
National Audubon Society 28
MASP Springfield George KingstonMAST Sturbridge Mark LynchMATI Tuckernuck Islands Richard VeitMATM Taunton-Middleboro James SweeneyMATR Truro Mark FahertyMAUX Uxbridge Strickland WheelockMAWE Westminster Charles CaronMAWO Worcester John Liller
Maryland (MD)MDAC Allegany County John ChurchillMDAG Annapolis-Gibson Island Hal Wierenga
Lynn DavidsonSue Ricciardi
MDBO Bowie David MozurkewichFrederick Fallon
MDCM Catoctin Mountain Kathy BrownMDCR Crisfield Paul BystrakMDCV Chesterville Maren GimpelMDDE Denton Steve WestreMDEL Elkton Russ KovachMDJB Jug Bay Marcia Watson
Sam DroegeMDLK Lower Kent County Nancy Martin
Walter EllisonMDMR Middle River Kevin Graff
Peter WebbMDOA Oakland Connie SkipperMDOC Ocean City Mark HoffmanMDPL Point Lookout Bob BoxwellMDPR Patuxent River Andrew BrownMDPT Port Tobacco Mike CallahanMDRR Rock Run Mark JohnsonMDSA Salisbury Mike WalshMDSD Southern Dorchester County Bruce PeterjohnMDSE Seneca Jim NelsonMDSM Sugarloaf Mountain Janet MillensonMDST St. Michaels Wayne BellMDTR Triadelphia Reservoir David W. HolmesMDWC Washington County Mark Abdy
Maine (ME)MEAU Augusta Glenn Hodgkins
Cheryl RingMEBB Bangor-Bucksport Jerry A. SmithMEBF North Penobscot Bay Seth BenzMEBH Blue Hill Leda Beth Gray
Jonathan AlbrechtZachary Holderby
MEBK Biddeford-Kennebunkport Kathy DonahueMonica Grabin
MEBL Bunker Hill John WeinrichMEBP Bath-Phippsburg-Georgetown Douglas Suitor
Don HudsonMECA Calais Maurice MillsMECB Caribou Bill SheehanMEDF Dover-Foxcroft Charles DorchesterMEDI Deer Isle Tom Bjorkman
Ken CrowellMEEA Eastport Maurice MillsMEEL Ellsworth-Hog Bay Medea SteinmanMEFA Farmington Trevor PersonsMEFB Freeport-Brunswick Douglas Suitor
Don HudsonStella Walsh
MEGL Grand Lake Stream Colin BrownMEHL Hartland Tom AversaMEJB Jordan Basin, Gulf of Maine Michael J Good, MSMELA Lewiston-Auburn Linda Seamans
Stan DeOrseyMEMA Matinicus Jeff WellsMEMB Machias Bay Gayle KrausMEMD Mount Desert Island Michael J Good, MSMEMJ Moose Island-Jonesport Fred Stocking
National Audubon Society 29
Anne BakerJim CrotteauBob LacyMarilee Lovit
MEMT Misery Township Wendy HowesMEOO Orono-Old Town Jerry A. SmithMEPA Greater Portland William HancockMEPD Pemaquid-Damariscotta Dennis McKennaMEPI Presque Isle Bill SheehanMESP Schoodic Point William Townsend
Seth BenzMESW Sweden Jean Preis
Mary JewettMETR Thomaston-Rockland Don ReimerMEUN Unity Tom AversaMEWA Waterville Lea RamirezMEYC York County Monica Grabin
Michigan (MI)MIAA Ann Arbor Jacco GelderloosMIAB Anchor Bay Michael Florian
Martin BlagdurnMIAG Allegan State Game Area John BrennemanMIAL Albion Tamara CrupiMIAM Antrim-Old Mission John KreagMIAP Alpena William Grigg
Linda KlemensMIAT Au Train Scott HickmanMIBC Barry County Joshua HaasMIBE Beulah John Ester
Carl FreemanMIBS Berrien Springs Kip MillerMIBT Battle Creek John BrennemanMIBY Bay City Jacob GuettlerMICD Cadillac Area Chris SchumacherMICH Cheboygan Ed PikeMICL Clinton Johanna Lentz
Darrin O'BrienMICN Carney Dale LeitzkeMICO Coloma Mike Mahler
Mindy WalkerMIDE Detroit Timothy NowickiMIDO Dowagiac John BrennemanMIDR Detroit River Jim FowlerMIEH Eagle Harbor Zach GaykMIEL East Lansing Barbara Hosler
Thomas WheekerMIER Eaton Rapids Thomas Wheeker
Michael SandersMIGC Genesee County Richard NaberMIGO Gobles John BrennemanMIGR Grand Rapids Steven Mueller
Thomas LeggettMIGW Gwinn Brian JohnsonMIGY Grayling Calvin Brennan
Alison VilágMIHA Hartland Lyle Hamilton
John LowryRichard Wolinski
MIHB Hubbard Lake William GriggMIHC Houghton County Nancy AuerMIHH Higgins Lake-Houghton Lake Michael PetruchaMIHL Hayward Lakes Joan CampbellMIHO Holland Jamie KrupkaMIHR Huron County Monica Essenmacher
Jeff BueckingRyan Dziedzic
MIHU Hudsonville Carl ManningFrederick Bevis
MIKA Kalamazoo Russ SchipperMILA Lake County Bonnie StoutMILB Little Bay de Noc Charles LindquistMILC Lapeer County Maureen LemonsMILE Les Cheneaux Elliot Nelson
National Audubon Society 30
Chris HallMILL Lake Leelanau Nate CraneMILU Ludington David DisterMIMA Manistee Brian AllenMIMC Mecosta County Stephen RossMIMI Midland Valerie TrabucchiMIMN Manistique Ronald AnnelinMIMO Monroe Jerome JourdanMIMP Mount Pleasant Mike Bishop
Stan LilleyMIMQ Marquette Melinda StampMIMS Mackinac Straits Steve BakerMIMU Muskegon Ric PedlerMIMW Muskegon Wastewater Brian JohnsonMINB New Buffalo Kip MillerMIND Neebish Island-Dunbar Gregory LinksMINI Niles Wendy JonesMIOC Oceana Lynda HerremansMIOD Oscoda Stuart Hooper
Carol BohmierMIPE Petoskey Ed PikeMIPH Port Huron Janet FoxMIPO Pontiac Scott JennexMIRO Rockwood Thomas CarpenterMIRU Rudyard Steve BakerMISA Sanilac Daryl BernardMITC Traverse City Edward MoehleMITU Tuscola U.F.A. Jerry HallMITV Tittabawassee Valley Ryan DziedzicMITW Tawas Carol Bohmier
Stuart HooperMIWA Waterloo State Recreation Area Gary Siegrist
Don HeniseMIWM Western Macomb County Barbara Baldinger
Tom HeatleyMIWP Whitefish Point Charlie Weaver
Minnesota (MN)MNAF Afton Joseph Merchak
David TannerMNAL Albert Lea Mike Majeski
Allen BattMNAR Aurora Steven Falkowski
Norma MalinowskiMNAS Austin Terry DorseyMNAX Alexandria Ben EckhoffMNBA Baudette Martin Kehoe
Dan and Sandy ThimganMNBE Bemidji Douglas Johnson
Kelly LarsonMNBI Beltrami Island Martin KehoeMNBL Bloomington Greg Burnes
Dan and Sandy ThimganMNBP Bluestem Prairie - Buffalo River S.P. Matthew MecklenburgMNBT Battle Lake Steve Millard
Dan and Sandy ThimganMNCA Cook Area Julie Grahn
William CongerDee Kuder
MNCC Cedar Creek Bog James HowitzCaitlin PotterSteven Weston
MNCK Crookston Tom FeiroMNCL Carlton-Cloquet Eileen Schantz-Hansen
Larry WeberMNCO Cottonwood Paul EgelandMNCS Crosby Butch UkuraMNDL Detroit Lakes Nancy HenkeMNDU Duluth JG Bennett
Jim LindMNEL Eagles Nest Lakes Elizabeth UrbanMNEX Excelsior Howard Towle
William MarengoMNEY Ely Norma Malinowski
National Audubon Society 31
Bill TefftMNFA Faribault Penny HillemannMNFB Fredenberg Frank Nicoletti
Celeste KawulokMNFF Fergus Falls Steve Millard
Dan and Sandy ThimganMNFR Fairmont Brad BolduanMNGF Granite Falls Garrett WeeMNGL Glacial Ridge-Rydell N.W.R. Benjamin WalkerMNGM Grand Marais Jeremy RidlbauerMNGR Grand Rapids Shawn Conrad
Kenneth ZimmerMNGW Greenwald Aaron LudwigMNHD Hendricks William A. SchultzeMNHE Hastings-Etter Roger FieldMNHI Hibbing Christine OlsonMNHS Henderson Josh SweetMNIS Isabella Steve WilsonMNIT Itasca S.P. Connie Cox
Douglas JohnsonMNJC Jackson County Donald VrchotaMNKE Kensington Ben Eckhoff
Tony WarnerJanie Wohlforth
MNLA Lamberton Lee FrenchMNLF Little Falls Frank GosiakMNLP Long Prairie Scott Dirks
Marilyn and Loren FreieSue Kroll
MNLQ Lac qui Parle Paul EgelandMNMA Marshall Sue Morton
Roger SchroederMNMC Northern Meeker County Milton BlombergMNMI Minneapolis (north) Siah St. ClairMNMK Mankato Chad Heins
Merrill FrydendallMNML Mountain Lake-Windom Jon HarderMNMO Morris Donna OglesbyMNNM Northwest McLeod Roger FieldMNNU New Ulm Elaine PoulsonMNNW Northern Wright County Claudia EgelhoffMNOW Owatonna Darryl HillMNPB Philbrook Sue Kroll
Scott DirksMarilyn and Loren Freie
MNPC Pine County James F RyanRichard Peet
MNPI Pillager Michael NorthMNPR Pelican Rapids Matthew MecklenburgMNPS Pipestone N.M. Garrett Wee
Natalie BarberMNRL Rice Lake N.W.R. Judd Brink
Betsy BenekePam & Ken PerryJoe Sausen
MNRO Rochester Clifford HansenMNRS Roseau Beth Siverhus
Kris GuggisbergPat Roth
MNRW Red Wing Laura CobleMNSC St. Cloud-Collegeville Brian JungelsMNSH Sherburne N.W.R. Daniel Orr
Andy BeimMichelle BengsonDean Kleinhans
MNSN St. Paul (northeast suburban) James HowitzMNSP St. Paul (north) Gregg Severson
Bill StjernDorothy Walz
MNSZ Sax-Zim Sparky StensaasMNTA Tamarac N.W.R. Steve Midthune
Lowell DeedeMNTH Two Harbors Jim LindMNUP Uppgaard W.M.A. Judd Brink
National Audubon Society 32
MNVI Virginia Steven FalkowskiMNWB Wabasha Jonathan PetersonMNWH Whitewater S.P. and Game Refuge Sara HolgerMNWI Winona Lorraine Kilmartin
Walt CarrollMNWK Walker Michael North
Ben WielandMNWM Willmar Joel SchmidtMNWR Wild River Joe Sausen
Missouri (MO)MOBO Big Oak Tree S.P. Bill EddlemanMOBS Big Spring Steve Paes
Kimberly HoufMOCC Clarence Cannon N.W.R. Bruce Schuette
Eric SchuetteMOCF Confluence Randy KorotevMOCO Columbia Laura Hillman
Allison VaughnMOCP Cole Camp Prairies IBA Ryan Steffens
Marge LumpeMODC Dallas County David BlevinsMODT Dent-Texas County Daniel Hatch
Heather HawnVicki Nelson
MOGR Grand River Terry McNeelyMOHF (Horton) Four Rivers Mark RobbinsMOJC Jefferson City Barbara Brueggeman
Julie LundstedMOJO Joplin Dave Henness
Lawrence HerbertChristopher Pistole
MOKC Kansas City MW StoakesMOKI Kirksville Sarah KendrickMOKN Knob Noster Vernon Elsberry
Shelby PalmerMOLI Liberal Dana Hoisington
Lawrence HerbertMOMA Maryville David EasterlaMOMI Mingo N.W.R. Bill EddlemanMOML Montrose Lake Wildlife Area Rhonda EdmundsMOMS Maramec Spring Louise WilkinsonMOPB Poplar Bluff Bruce BeckMOSC Loess Bluffs (formerly Squaw Creek) N.W.R. Mark RobbinsMOSJ St. Joseph Thomas NagelMOSL Swan Lake N.W.R. Steve KinderMOSP Springfield Greg SamuelMOTC Taney County Charles BurwickMOTR Trimble Kristi MayoMOWS Weldon Spring Anne McCormack
Mississippi (MS)MSAL Arkabutla Lake Van HarrisMSBC Brooklyn-Camp Shelby Tony Crowe
Chris PotinMSCR Corinth Steve IcardiMSDG Dahomey-Great River Road Becky Rosamond
Mark BontaMSGR Grenada Jason Hoeksema
Gene KnightMSHA Hattiesburg Larry Basden
Joshua HodgeMSJA Jackson Mary StriplingMSJC Jackson County Janet Wright
Millie PageMSLC Lauderdale County Nancy DonaldMSML Moon Lake (Lula) Dick PrestonMSNA Natchez Bob StraderMSNO Noxubee N.W.R. Terence SchieferMSSH Southern Hancock County Ned BoyajianMSSI Sidon Philip J. Barbour, Ph.D. Certifided MSSL Sardis Lake Jason Hoeksema
Gene KnightMSSP Strawberry Plains Hal Mitchell
National Audubon Society 33
MSTU Tupelo Wayne PattersonMichael Rotter
MSVI Vicksburg Mary StriplingMSWC Washington County (south) Frank John Serio
Montana (MT)MTBE Big Hole Katharine StoneMTBG Bigfork Craig HohenbergerMTBL Billings Jim Court
William CrainSteve Regele
MTBW Bowdoin N.W.R. Dwain PrellwitzMTBZ Bozeman John ParkerMTCB Cut Bank Kate AtkinsMTCC Clark Canyon Dam Jack KirkleyMTCH Chester Chuck SaxtonMTEN Ennis Robin WolcottMTEU Eureka Lewis Young
Ellen SullivanMTFP Fort Peck Jean CarlsonMTGF Great Falls Nora GrayMTGK Grant-Kohrs Gary SwantMTGL Glacier N.P. Lisa BateMTHA Hamilton John OrmistonMTHE Helena Coburn CurrierMTKA Kalispell Pete FisherMTLE Lewistown Anne Tews
Carla DennisonMTLI Libby Gene ReckinMTLR Little Rocky Mountains Dwain PrellwitzMTMC Miles City Jennifer MuschaMTMI Missoula Larry WeeksMTMS McNeil Slough Dwain PrellwitzMTMV Musselshell Valley Rose Emily BlumMTNI Ninepipe N.W.R. Brian Williams
Jim RodgerJim Rogers
MTPC Park County George KellySally MacDonald
MTRV Ruby Valley Tom ForwoodMTST Stevensville David LockmanMTTF Three Forks Tom ForwoodMTTR Troy Donald JonesMTUS Upper Swan Valley Rob RichMTWS Warm Springs Gary SwantMTWY West Yellowstone Brad BarthMTYE Yellowstone N.P. David Martyn
North Carolina (NC)NCAL Alamance County Ken LadyNCAR Alligator River N.W.R. Jeff LewisNCBC Buncombe County Tom Tribble
Jamie HarrelsonDoug JohnstonMarilyn Westphal
NCBL Balsam Don HendershotRobert Olthoff
NCBP Bodie-Pea Island Jeff LewisAl Hooks
NCBR Brevard Mary FreudenbergMike JuddMichael PlaucheNorma Siebenheller
NCCB Central Beaufort County Kevin O'KaneNCCC Cumberland County Brian BockhahnNCCH Cape Hatteras Patricia Moore
Karen LebingNCCP Chapel Hill Will CookNCCR Charlotte Ken KneidelNCCV Catawba Valley Dwayne MartinNCDU Durham Jeff Pippen
Michael SchultzJacob Socolar
NCFL Falls Lake Brian Bockhahn
National Audubon Society 34
NCFR Franklin Rita St. ClairKaren Lawrence
NCGA Gastonia Steven TracyNCGM Grandfather Mountain Jesse PopeNCGR Greensboro Elizabeth LinkNCGV Greenville Howard Vainright
Dr. Veronica PantelidisNCHC Henderson County Kevin BurkeNCHL Holly Shelter & Lea-Hutaff Island Carson WoodNCHP Highlands Plateau Brock HutchinsNCHR Hanging Rock S.P. Jean ChamberlainNCIC Iredell County Ron Underwood
Sam CatheyNCJL Jordan Lake Norman BudnitzNCKH Kitty Hawk Jeff LewisNCKL Kerr Lake Brian BockhahnNCLJ Camp Lejeune Emily Gaydos
Martin KorenekKelly Tingle
NCMA Mattamuskeet N.W.R. Susan CampbellNCMC Morehead City John FussellNCMJ Mount Jefferson Eric Harrold
Robert WasilewskiNCNB New Bern Robert GouldNCNR New River Jay Martin
Harrol BlevinsScott Jackson-Ricketts
NCOI Ocracoke Island Peter VankevichNCPC Pamlico County Diane Midness
Liz LathropNCPD Pee Dee N.W.R. Greg WalmsleyNCPE Pettigrew S.P. Charlotte DavisNCPI Portsmouth Island Peter VankevichNCPM Pilot Mountain Jesse Anderson
Brian BockhahnNCRA Raleigh Brian O'SheaNCRK Roanoke Rapids Fred LobdellNCRM Rocky Mount Brian BockhahnNCRO Rockingham County Brian BockhahnNCRV Raven Rock S.P. Erik ThomasNCSB Southport-Bald Head-Oak Islands Ron ClarkNCSL Southern Lake Norman Taylor PiephoffNCSM Stone Mountain Guy McGrane
Guy McGraneNCSP Southern Pines Susan Campbell
Kerry BrustAlicia Jackson
NCUY Upper Yadkin River Valley Eric HarroldNCWC Wayne County Mae Howell
Lester CobleNCWI Wilmington Samuel CooperNCWS Winston-Salem Nathan Gatto
Ron MorrisNCYC Yancey County-Burnsville Russ Oates
Bob Repoley
North Dakota (ND)NDAR Arrowwood N.W.R. Paulette ScherrNDBM Bismarck-Mandan Corey Ellingson
Clark TalkingtonNDDB Denbigh Ron MartinNDDL Des Lacs N.W.R. Laurie RichardsonNDDV Devils Lake Charlie Christianson
Eric WilsonNDFM Fargo-Moorhead Keith Corliss
Robert O'ConnorNDGD Garrison Dam Ron MartinNDGF Grand Forks-East Grand Forks David LambethNDHA Hazen Meghan DinkinsNDJA Jamestown Lawrence IglNDJC J. Clark Salyer N.W.R. Gary EslingerNDLL Long Lake N.W.R. Mike RabenbergNDLW Lostwood Laurie Richardson
Darrel Rytter
National Audubon Society 35
NDME Medora Kevin MelzoNDMI Minot Ron MartinNDTR Theodore Roosevelt N.P. (north unit) Kevin MelzoNDUS Upper Souris N.W.R. Ron MartinNDVC Valley City Terry Gwilliams
Stacy Hoehn
Nebraska (NE)NEAM Ames Don PasekaNEBO Branched Oak-Seward Joseph GubanyiNEBV Beaver Valley Jason ThieleNECL Calamus-Loup David HeidtNECR Crawford Bruce WalgrenNEHC Harlan County Joel JorgensenNEIC Indian Cave S.P. Kevin HollidayNELI Lincoln Jason St. SauverNELM Lake McConaughy Stephen J. DinsmoreNELP Lower Platte River Joel JorgensenNENO Norfolk Duane Wolff
David HeidtNENP North Platte Thomas WalkerNEOM Omaha Richard SchmidNEPP Ponca State Park Bill Huser
Maria KorverNESC Scottsbluff Kathy DeLara
Alice Kenitz
New Hampshire (NH)NHBV Baker Valley Steve RoundsNHCF AMC Crawford Notch Craig RepaszNHCN Concord Robert QuinnNHCS Coastal New Hampshire Leonard MedlockNHEU Errol-Umbagog Chris MartinNHGB Grafton-Bristol Bill Belanger
Pamela HuntNHHN Hanover-Norwich Walter Ellison
Dan CrookNancy Martin
NHKE Keene Phil BrownNHLD Lee-Durham Kurk DorseyNHLN Laconia-New Hampton Pamela HuntNHLS Lake Sunapee Gary StansfieldNHLT Littleton David GovatskiNHMA Manchester Richard BielawskiNHNC North Conway Jodi Pinder
Corrie BlodgettNHNH Nashua-Hollis Richard BielawskiNHPH Peterborough-Hancock John Ranta
Dave RowellNHPI Pittsburg Phil Brown
David GovatskiNHSA Sandwich Tony Vazzano
New Jersey (NJ)NJAS Assunpink Daniel BrillNJBA Barnegat Rick Radis
Tom BaileyNJBO Boonton Jonathan KlizasNJBP Belleplain Sam GalickNJCC Cumberland County Michael FritzNJCM Cape May Thomas Johnson
Louise ZemaitisNJEL Elmer Jerry HaagNJGS Great Swamp-Watchung Ridges Simon LaneNJHR Hackensack-Ridgewood David HallNJLB Long Branch Tom Brown
Patrick BelardoNJLH Lower Hudson Susan Elbin
Kaitlyn ParkinsNJMA Marmora Becky HeddenNJMI Mizpah Tom ReedNJMO Moorestown Sandra KellerNJNG Northwestern Gloucester County Ronald KegelNJNH Northwestern Hunterdon County Alan Mart
National Audubon Society 36
Peter KwiatekNJOC Oceanville Brian Moscatello
Becky HeddenNJPI Pinelands Chuck KanupkeNJPR Princeton Bradford MerrittNJRA Ramsey Lisa Fanning
Rob FanningNJRE Raritan Estuary Tom OstrandNJSA Salem Jerry HaagNJSH Sandy Hook Scott Barnes
Linda MackNJSO Somerset County John KeeNJSU Sussex County Marianne OfenlochNJTM Trenton Marshes Bradford MerrittNJTU Tuckerton Morry Kapitan
Linda GangiNJWC Warren County-Northampton County Jane BullisNJWV Walnut Valley Dennis Briede
New Mexico (NM)NMAE Angel Fire-Eagle Nest Mary Jo Kelly
Agnes GibsonNMAL Albuquerque David MehlmanNMBD Bosque del Apache N.W.R. Dave HawksworthNMBL Bluewater Lake John TrochetNMCA Caballo John DouglasNMCC Carlsbad Caverns N.P. Steve WestNMCL Clayton Christopher RustayNMCN Chaco Culture National Historical Park Alyssa RichmondNMDI Dixon Robert TempletonNMEL Eunice-Lea County Pat McCaslandNMES Espanola Jerry Friedman
Bernard FoyNMFA Farmington Alan NelsonNMFP Five Points Nancy Cox
Steven CoxNMGR Gila River Roland ShookNMLA Lakes Avalon-Brantley Tom HinesNMLC Las Cruces Wayne TreersNMLL La Luz-Otero County John DouglasNMLO Loving Steve WestNMLS Los Alamos Mouser WilliamsNMLV Las Vegas Chris Ruge
Lea KnutsonCassidy Ruge
NMOV Orilla Verde Steve KnoxNMPC Pecos Albert ShultzNMPM Peloncillo Mountains Nicholas PedersonNMQU Questa Mary Jo KellyNMRA Raton Scott ChalmersNMRO Roswell David Weber
Jeff BeauchampNMSC Silver City Roland Shook
Rachelle BergmannNMSE Sevilleta N.W.R. Steven Cox
Nancy CoxNMSF Santa Fe Lonnie HowardNMSM Sandia Mountains Nicholas PedersonNMSR Santa Rosa Bill WestNMVO Valle de Oro N.W.R. Ariel Elliott
Jennifer Owen-White
Nevada (NV)NVAM Ash Meadows N.W.R. Vance Imhoff
Corey LeeCarl Lundblad
NVCC Carson City Rob LowryNVDG Desert Game Range Christiana Manville
Hermi HiattPeter Sullins
NVEL Elko Lois PortsNVEY Ely Nancy HermsNVFA Fallon David McNinchNVHE Henderson Neil McDonal
National Audubon Society 37
Andrea WirthNVJA Jarbidge Karl RuprechtNVMD Minden Jim WoodsNVMU Muddy River David SyzdekNVPL Pyramid Lake Dennis SerdehelyNVRR Red Rock Canyon Cathy Kozmary
Angel PoeNVSH Sheldon Joel GeierNVSP Southern Pahranagat Valley James VinsonNVSV Snake Valley Gretchen Baker
Melissa RenfroNVTM Truckee Meadows David McNinch
New York (NY)NYAC Albany County Alan MapesNYBI Binghamton Gail KirchNYBL Bolton Landing Sarah Hoffman
Michele VidarteNYBM Beaver Meadow Tom KerrNYBR L.I.: Brooklyn Rick Cech
Chris LaskowskiBobbi Manian
NYBU Buffalo David A GordonNYBW Bronx-Westchester Region Michael BochnikNYCA L.I.: Captree Shai Mitra
Patricia LindsayNYCH Conesus-Hemlock-Honeoye Lakes Pat Martin
Carolyn BarnhartNYCL Clinton Matthew PerryNYCM Chatham William/Bill CookNYCP Canton-Potsdam Jeff BolsingerNYCR Cortland Matthew Young
Talentino ArnoldNYCS L.I.: Central Suffolk County Eileen SchwinnNYCT Catskill-Coxsackie Larry FedermanNYDC Dutchess County Adrienne PopkoNYDE Upper Delaware River Pamela J. PetersNYEL Elmira Bill OstranderNYEO Eastern Orange County Robert SlechtaNYEZ Elizabethtown Betsy Miner
Mar BodineNYFP Fort Plain Bob DonnellyNYFR Dunkirk-Fredonia Joanne GoetzNYGE Geneva Lisa RouseNYHE Hamburg-East Aurora Thomas O'DonnellNYHF Hudson Falls Linda WhiteNYHV Pawling (Hidden Valley) Carena Pooth
Angela DimmittNYIT Ithaca Paul AndersonNYJA Jamestown William SeleenNYJG Johnstown-Gloversville Laurie Freeman
Pamela HuntNYLS Letchworth-Silver Lake Douglas BassettNYMK L.I.: Montauk Angus Wilson
Brent BomkampKaren Rubinstein
NYML Mohonk Lake-Ashokan Reservoir Steve ChorvasNYMS Minnewaska-Shawangunk Nicholas MartinNYMT Monticello Patrick Dechon
Renee DavisNYMZ Montezuma Christopher LajewskiNYNN L.I.: Northern Nassau County Jennifer Wilson-Pines
Brendan FogartyStephane PerreaultGlenn Quinn
NYNW New Woodstock-Southern Highlands Matthew YoungPeter Harrity
NYOD Oneida Bill PurcellBrenda Best
NYOO Oak Orchard Swamp Celeste MorienNYOR L.I.: Orient John SepenoskiNYOS Oswego-Fulton Bill PurcellNYOT Oneonta Sandy BrightNYOW Owego Spencer Hunt
National Audubon Society 38
Rita PantleNYPC Putnam County Charles RobertoNYPL Plattsburgh Michael B. BurgessNYQU L.I.: Queens Corey FingerNYQW L.I.: Quogue-Watermill Steven BiasettiNYRC Rockland County Alan WellsNYRH Rochester Norma Platt
Robert SpahnNYRM Rome Bruce CarpenterNYSA Salem John HelftNYSB St. Bonaventure Regina VanScoyNYSH Sherburne Fred von MechowNYSI Staten Island Clifford HagenNYSK Skaneateles John CashierNYSL Saranac Lake Larry MasterNYSM L.I.: Smithtown Richard GosticNYSN L.I.: Southern Nassau County Patricia Lindsay
Shai MitraNYSO Scio Ken Reichman
Russell AllenNYSR Southern Rensselaer County Naomi LloydNYSS Saratoga Spa S.P. Jean HolcombNYST Schenectady Lawrence AldenNYSU Southern Orange County Terryanne GmelchNYSY Syracuse Jason LuscierNYTR Troy Lawrence AldenNYUD Ulster-Dutchess Mark DeDea
Peter SchoenbergerNYWA Watertown Willis Haller
David ProsserNYWG Watkins Glen Jack BrubakerNYWL Wilson-Lake Plains Garner Light
Ohio (OH)OHAA Ashtabula Marc HannemanOHAC Adams County Mark ZlobaOHAD Ashland Timothy LeslieOHAT Athens Stefan GleissbergOHBC Beaver Creek peter wilsonOHBF The Brown Family Environmental Cente Ray HeithausOHBL Buckeye Lake Jeffrey L. WhiteOHBS Black Swamp Micki DunakinOHBU Burton Linda Gilbert
Dan BestOHBV Beaver Valley Kelly Williams
Jim McCormacBob Placier
OHCA Cadiz Scott PendletonOHCC Clark County Brian MenkerOHCF Cuyahoga Falls Marie Morgan
Bill OsborneBert Szabo
OHCH Chandlersville Scott AlbaughStephen Spear
OHCI Cincinnati Jay StengerJack Stenger
OHCL Cleveland Andy JonesJerry Talkington
OHCO Columbus Robert ThornOHCS Caesar Creek-Spring Valley Jessica ZimmerOHCY Carey Eric MullholandOHDA Dayton Daryl Michael
Sue TackettOHDC Big and Little Darby Creek-Darbydale Jen Moore
Jason ParrishOHDR Delaware Reservoir Richard BradleyOHEF East Fork Lake S.P. Joe BensOHEL Elyria-Lorain Martin AckermannOHFC Fayette County Brigitte HiseyOHFI Firelands Dan GesualdoOHFR Fremont Mark Shieldcastle
BSBO StaffOHGC Greene County Nikos BoutisOHGL Grand Lake-St. Marys Eric Juterbock
National Audubon Society 39
OHGR Grand Rapids-Waterville Tom KempOHGV Greenville Bob WelchOHGW Goll Woods Jon DillerOHGY Gypsum H Thomas BartlettOHHF Hamilton-Fairfield Mike BusamOHHH Hocking Hills Joe MoosbruggerOHHR Hoover Reservoir Lee McBrideOHIL Indian Lake Eric JuterbockOHKI Kingston Robert SparksOHKP Killdeer Plains Wildlife Area Ed LuxOHLE Lake Erie Islands John PogacnikOHLK Lakewood Nancy HowellOHLN Lancaster David GoslinOHMA Mansfield Jason Larson
Jason LarsonOHMI Millersburg Elias Raber
Craig CaldwellOHMO Mohican State Forest Roger TroutmanOHMT Mentor Dan Donaldson
Anders FjeldstadJim McConnor
OHNL New Lexington Judy SwanSteve Thompson
OHOS O'Shaughnessy Reservoir Darlene SillickKyle Davis
OHOT Ottawa N.W.R. H Thomas BartlettOHOX Oxford Larry Gersbach
David RussellOHPC Paint Creek Area Stephen WagnerOHPL Plymouth Bradley PhillipsOHPO Portsmouth David RiepenhoffOHPR Preble County Daryl MichaelOHPT Portage County Jennifer Clark
Andrea MetzlerOHQH Quail Hollow-Hartville Ronnie MackoOHRA Ragersville Ed SchlabachOHRU Rudolph Jim WitterOHSA Salem peter wilson
Walt SturgeonOHTC Trumbull County Carole BabyakOHTI Tiffin James CoffmanOHTO Toledo Matt AndersonOHTR Tri-Reservoir Ethan KistlerOHWE Wellington Paul SherwoodOHWH Western Hamilton County Ned KellerOHWI Wilmot Ben MorrisonOHWO Wooster Roger TroutmanOHYO Youngstown Gary Meiter
Oklahoma (OK)OKAN Arnett Bill Diffin
Eddie StegallOKBB Broken Bow Reservoir Mia RevelsOKBK Black Kettle National Grassland Dick ZahmOKCH Chickasaw N.R.A. Ron ParkerOKFG Fort Gibson Reservoir Nadine VarnerOKHR Hulah Reservoir Don WolfeOKKE Kenton (Black Mesa) Jimmy Woodard
Max ThompsonOKNO Norman Mark HoweryOKOC Oklahoma City Nathan Kuhnert
John ShackfordOKRS Red Slough Leif Anderson
David ArbourOKSC Stephens County Roma LenehanOKST Stillwater Timothy O'Connell
James OwnbyOKSV Spavinaw Frank Houck
John BeyerOKTI Tishomingo N.W.R. Charles BrownOKTP Tallgrass Prairie Preserve Don WolfeOKTU Tulsa JEFF COX
Jo LoydOKWA Washita N.W.R. Levi Feltman
National Audubon Society 40
Amber ZimmermanOKWM Wichita Mountains Wildlife Refuge Michael Husak
Oregon (OR)ORAI Airlie Paul Adamus
Joel GeierORAN Antelope Pete WeigelORAS Ashland Carol Mockridge
Emmalisa WhalleyORAT Antone Joel Geier
Shelley BuranekORBA Baker Bruce Raffety
Joanne BrittonORBC Baker County-Salisbury Bruce Raffety
Joanne BrittonORBE Bend Tom CrabtreeORBR Brownsville Barbara CombsORBU Burns Rick Vetter
Joan SutherORCB Coos Bay Tim RodenkirkORCE Columbia Estuary Mike PattersonORCG Cottage Grove Grace Fowler-GoreORCO Corvallis Marcia F. CutlerORCV Coquille Valley Harv Schubothe
Alan ContrerasORDA Dallas Caleb Centanni
Bill TiceBrandon Wagner
OREU Eugene Dick LamsterORFG Forest Grove Stefan SchlickORFL Florence Vjera Thompson
Roger RobbORGP Grants Pass Margaret James
Phil HicksORHM Hart Mountain Laurel Kullerud
Marla BennettJoel Geier
ORIV Illinois Valley Romain CooperORJD John Day Thomas WintersORKF Klamath Falls Kevin SpencerORLI Lincoln City Dawn Villaescusa
Caren WilloughbyORMA Malheur N.W.R. Rick Vetter
JOAN SUTHERORMD Madras Sherrie Pierce
Mike GoldenORME Medford Bob HunterOROA Oakridge Joel GeierORPD Portland Candace Larson
Wink GrossJoe Liebezeit
ORPO Port Orford Tim RodenkirkORPR Prineville Charles Gates
David SchasORPV Pine Valley Margaret DurnerORRD Redmond Sherrie PierceORRS Roseburg-Sutherlin Matthew Hunter
Mark HammJeannie Pollock
ORSA Salem Tim JohnsonPam Weiss
ORSI Sauvie Island Susan SetterbergORSL Silverton Roger Freeman
Grant CanterburyORST Sisters Teresa WicksORSU Summer Lake Martin St.LouisORTB Tillamook Bay James Billstine
Owen SchmidtORTR Tualatin River N.W.R. Curt Mykut
Karen WagerORTV Tygh Valley Joseph Blowers
Jeff HayesORUC Union County Trent BrayORUM Umatilla County George Ruby
National Audubon Society 41
Aaron SkirvinORUN Upper Nestucca Don AlbrightORUT Utopia Pete WeigelORWC Wallowa County Mike Hansen
Andie LuedersORYB Yaquina Bay Dawn HarrisORYV Yamhill Valley Paul T. Sullivan
Pennsylvania (PA)PAAU Audubon Vince SmithPABC Buffalo Creek Valley George ReesePABE Bald Eagle S.P. Robert SnyderPABF Bedford County Mike Jackson
Mike JacksonPABH Bethlehem-Easton Elaine MeasePABK Buffalo Creek Larry HelgermanPABL Bloomsburg Karol Pasquinelli
KAROL PASQUINELLILinda Unger
PABN Bernville Ed BarrellPABR Bushy Run S.P. Dick ByersPABU Butler County Mary Alice Koeneke
Glenn KoppelPABV Beaver Richard MasonPABZ Benezette Mark JohnsonPACB Central Bucks County Diane AllisonPACH Chambersburg Valerie BarnesPACL Clarksville Terry DaytonPACO Cowanesque Lake Gary Tyson
Sean MinnickPACR Clarion Gary Edwards
Ray McGunigleDeborah McCanna
PACT Curtin Scott BillsPACU Culp Mike JacksonPADA Dallas Area Rick KovalPADF Dingman's Ferry Derek ScottPADU Dubois Marianne Atkinson
Edwena EgerPAEL Elverson James CookPAEM Emporium Bob MartinPAER Erie Michele Rundquist-FranzPAGC Grove City Brendyn BaptistePAGE Gettysburg Michael OBrien
mike bertramPAGG Gordon Glen Belsano Robert Gordon IIIPAGL Delaware County (Glenolden) David EberlyPAHM Hamburg Laurie GoodrichPAHR Harrisburg Deuane HoffmanPAHU Huntingdon Deb Grove
David KylerPAIN Indiana Margaret HigbeePAJO Johnstown Jeff PaynePALA Lancaster Barbara HunsbergerPALB Southern Bucks County Mark GallagherPALC Lebanon County Frederick HeilmanPALG Lewisburg Allen SchweinsbergPALH Lock Haven-Jersey Shore Wayne LaubscherPALN Linesville Thomas C. NicollsPALR Lake Raystown Jon Kauffman
Greg GrovePALT Lewistown Chad KauffmanPALV Lehigh Valley Rett Oren
Peter G. SaengerPALZ Lititz Ted NicholsPAMA Mansfield-Wellsboro Gary TysonPAMO Montrose Area Evan MannPANB New Bloomfield Annette Mathes
Ramsay KouryPANL Northern Lycoming David Brown
Nate FronkPANV Newville Vernon GauthierPAOP Ohiopyle Matthew JuskowichPAPB Philipsburg Greg Kojadinovich
National Audubon Society 42
PAPC Penns Creek Cathy PiercePAPI Pittsburgh Brian Shema
James ValimontPAPL Pleasantville RUSS STATESPAPM Pocono Mountain Brian HardimanPAPS Pittsburgh South Hills Nancy Page
Gigi GerbinPAPV Pennypack Valley Peter KurtzPARD Reading Ken LeboPART Rector Luke Degroote
Annie CraryMatt Webb
PARY Ryerson Marjorie HowardPASB Southeastern Bradford County Rebecca LeskoPASC State College James Dunn
Robert FowlesPASL Southern Lancaster County Robert SchutskyPASR Scranton Mark CatalanoPASW Western Schuylkill County Dave KruelPATA Tamaqua Jonathan DeBalkoPATU Tunkhannock Rick KovalPAUB Upper Bucks County Bill EtterPAWC West Chester Barry Blust
Anthony FernandesPAWI Williamsport David Brown
Dave FerryNate Fronk
PAWL Wild Creek-Little Gap Corey HusicPAWM White Mills Barbara LeoPAWN Western Chester County Larry Lewis
Rick RobinsonPAWR Warren Michael ToolePAWS Washington Thomas ContrerasPAWY Wyncote Andrew FayerPAYO York Bernard FrickPAYS York Springs Vernon Gauthier
Rhode Island (RI)RIBI Block Island Scott Comings
Christopher RaithelRINC Newport County-Westport Robert EmersonRINT Napatree, RI-CT-NY Shai Mitra
Glenn WilliamsRISC Scituate Daniel BerardRISK South Kingstown Scott Tsagarakis
South Carolina (SC)SCAB Ace Basin David ChamberlainSCAI Aiken Calvin Zippler
Lois StaceySCCA Charleston Jennifer TyrrellSCCG Congaree Swamp John Grego
Kathleen O'GradySCCL Clemson J. Drew LanhamSCCO Columbia Caroline Eastman
Steve DennisSCCS Carolina Sandhills N.W.R. Nancy JordanSCFH Four Holes Swamp Matthew Johnson
Mark MusselmanSCHH Hilton Head Island Susan MurphySCKE Keowee Stephen Schutt
Scott DavisSCLC Long Cane Joyce Foster
Steve PattersonSCLO Lowcountry Buddy CampbellSCLP Litchfield-Pawleys Island Christopher HillSCLS Lower Saluda Kent Bedenbaugh
Jason GiovannoneSCLW Lake Wateree Lex Glover
Donna SlyceSCMC McClellanville Nathan DiasSCNG North Greenville Denise DuPon
Donnie CoodyJ.B. Hines
National Audubon Society 43
SCPD Pee Dee Area Shawn R. Smolen-MortonSCRR Rocky River Andy Norris
Steve PattersonSCSC Sun City-Okatie James Cubie
Robert BagleyAnita Bagley
SCSI Sea Islands Aaron GivenSCSP Spartanburg Lyle CampbellSCSR Savannah River Site Mark VukovichSCWB Winyah Bay Lex GloverSCYR York-Rock Hill Bill Hilton Jr.
South Dakota (SD)SDAB Aberdeen Gary OlsonSDBA Badlands N.P. Nancy Drilling
Eddie ChildersSDBR Brookings Nelda HoldenSDCA Canton Chris Anderson
Todd JensenSDHU Huron Ryan Thompson
Bridgette Flanders-WannerBrent Jamison
SDMA Madison Jeffrey PalmerSDMI Mitchell Jeff HansenSDPI Pierre Ruben MaresSDPM Piedmont Gene HessSDPR Pine Ridge Peter HillSDRC Rapid City Gene Hess
Michael MeliusSDSF Sioux Falls Chris Anderson
Todd JensenSDSH Shadehill Meghan DinkinsSDSL Sand Lake N.W.R. Allen OlsonSDSP Spearfish Daniel BjerkeSDST Sturgis Victor FondySDWA Waubay N.W.R. Laura HubersSDYA Yankton Roger Dietrich
Tennesse (TN)TNBI Bristol Richard LewisTNBR Buffalo River Damien SimbeckTNBS Big Sandy Victor Stoll
Ruben StollTNCA Cades Cove, Great Smoky Mountains N.P. Susan HoyleTNCH Chattanooga Kevin CalhoonTNCL Clarksville Deborah HamiltonTNCS Crossville Edmund LeGrandTNDR Duck River Ruben StollTNEL Elizabethton Rick KnightTNFC Fayette County Fields Falcone
Kate GoochTNFR Franklin-Coffee County Murray King
Larry BowersJim HarwellLouAnn PartingtonRhonda Seitzinger
TNGS Great Smoky Mountains N.P. Warren BielenbergDavid Trently
TNHI Hiwassee Kevin CalhoonTNHP Hickory-Priest Tarcila Fox
Richard ConnorsTNJA Jackson Mark GreeneTNKI Kingsport William GrigsbyTNKN Knoxville K. Dean EdwardsTNLE Lebanon Stephen ZippererTNME Memphis Margaret JeffersonTNNA Nashville Marion Pratt
Scott BlockAnn Inouye
TNNO Norris Charles NicholsonTNPC Perry County Ruben StollTNRL Reelfoot Lake Mark GreeneTNRM Roan Mountain Rick KnightTNSA Savannah Damien Simbeck
National Audubon Society 44
TNSV Shady Valley-Mountain City Robert BillerTom McNeil
TNWC Warren County Gregg GarrisonTNWH White County Douglas Downs
Texas (TX)TXAB Abilene Dolores Owens
Larry MillarTXAM Amarillo Thomas JohnsonTXAP Attwater Prairie Chicken N.W.R. Sumita PrasadTXAR Aransas N.W.R. Rick Laughlin
Brad StrobelPaul Swacina
TXAU Austin Tyler MiloyTXAY Armand Bayou Andrew Hamlett
Martha HoodTXAZ Anzalduas-Bentsen Roy RodriguezTXBA Balmorhea Cecilia Riley
Martha HansenTXBB Bastrop-Buescher State Parks Shelia HargisTXBC Balcones Canyonlands Andrew Eberly
Bridget BradshawJohn Harrington
TXBE Beech Creek John WhittleTXBF Buffalo Bayou Adam Wood
Stan ShadickTXBG Big Bend N.P. (east) Bryan HaleTXBL Buffalo Lake N.W.R. Thomas JohnsonTXBN Burnet County Kay ZagstTXBO Boerne Betty Sue DunnTXBP Bolivar Peninsula David Sarkozi
Steve MayesTXBR Brazoria-Columbia Bottomlands Tom Taroni
Martin HagneTXBS Big Spring Bill LupardusTXBU Bell County Mary Everett
Thomas RobbinsTXBZ Brazos Bend Justin BowerTXCC Corpus Christi Lawrence JordanTXCD Cedar Hill Sheryll BarkerTXCF Corpus Christi (Flour Bluff) Lawrence JordanTXCK Choke Canyon Paul SunbyTXCM Chisos Mountains Bryan HaleTXCO Comstock Mike GleasonTXCP Chaparral W.M.A. Oscar Perez
Whitney GannTXCR Crawford Annette Jones
Frank BumgardnerMatt Perzan
TXCS College Station Betty VermeireTXCT Coastal Tip Javier GonzalezTXCY Cypress Creek Fred Collins
Kendra KocabTXDA Dallas County Gretchen and Jim PetersonTXDM Davis Mountains Cecilia Riley
Mark LockwoodTXDR Del Rio Mike GleasonTXEC Erath County Seth HambyTXEP El Paso Jim PatonTXFD Falcon Dam and S.P. Susan Foster
Mary GustafsonJim Hailey
TXFH Fort Hood Jackelyn Ferrer PerezCharlie Plimpton
TXFR Freeport Mike AustinVictor EmanuelRon Weeks
TXFW Fort Worth Chuck BaskinMary Lee Johnson
TXGA Galveston Richard MayfieldTXGC Gibbons Creek Darrell VollertTXGF Guadalupe River Delta-McFaddin Family Ranches Brent OrtegoTXGM Guadalupe Mountains Michael Haynie
Jim Joseph
National Audubon Society 45
TXGR Granger Byron StoneEric Carpenter
TXGT Georgetown-Andice Edward RozenburgTXHA Hagerman N.W.R. Wayne MeyerTXHC Houston (Central) Kelli Ondracek
Anna ValleryTXHG Harlingen Norma Friedrich
Mark ConwayTXHO Houston David SarkoziTXHT Hueco Tanks Richard HermosilloTXHU Huntsville Carol Reed
Dan JonesJack MorganTonya Seitz
TXJC Jackson-Calhoun Counties Bob FriedrichsTXKI Kingsville Jim Sinclair
Tom LangschiedGlenn Perrigo
TXKV Kerrville Crystal LedezmaTXKW Kenedy County Wind Turbines Brent OrtegoTXLA Laguna Atascosa N.W.R. Mark Conway
Jonathan MoczygembaStacy Sanchez
TXLC Love Creek Crystal LedezmaRebecca FlackMartin Hagne
TXLD Laredo Glenda BarreraSusan Foster
TXLG Longview David BrothertonTXLK Lake Tawakoni Richard KinneyTXLO Lake O' the Pines David BrothertonTXLP Lost Pines Nicholas Cowey
Erin HolleyTXLR Lake Ray Hubbard Peter Assmann
Mike CameronJack Hill
TXLS La Sal Vieja John BrushTXLU Lubbock County Anthony HewetsonTXLV Lewisville Jean Suplick
Keith LockhartTXLW Lake Meredith (west) Michael RyanTXMC Mckinney Mike CameronTXMI Midland Pat HunterTXMM Matagorda County-Mad Island Marsh Brent OrtegoTXMN McNary Barry ZimmerTXMU Muleshoe N.W.R. Anthony HewetsonTXMW Matador Wildlife Management Caroline Ellison
Matthew PooleTXNA Nacogdoches David WolfTXNB New Braunfels David SarkoziTXOC Orange County Gary KelleyTXOR Old River Harry Elliott
David HansonTXPA Port Aransas Joan Holt
Scott HoltTXPL Proctor Lake Kyle WatterTXPM Palmetto S.P. Dwayne RogersTXPO Powderhorn Daniel WalkerTXPP Palo Pinto David Powell
Brent OrtegoTXPR Paris Nancee SalzmanTXPS Palestine Ann HuffstetterTXQU Quitaque Pamela Allison
JOEL REESETXRL Robert Lee Mary Frances Stortz
Rose Marie StortzTXRO Rockport Claudia DornTXSB San Bernard N.W.R. Ron Weeks
Jennifer WilsonTXSC Spring Creek Claire Moore
Albert BarrTXSG San Angelo Ben Skipper
Russell WilkeTXSJ San Jacinto Wilderness David Henderson
National Audubon Society 46
TXSM San Marcos Rebekah RylanderTXST San Antonio Dahn WindhornTXTA Trinity River Audubon Center Nicholas KanakisTXTC Turkey Creek John WhittleTXTE Texarkana Don KyleTXTT Tenaha-Timpson David BrothertonTXTY Tyler Douglas Ghrist
Amy MartinTXUC Uvalde County Maureen Frank
Susan CooperTXVC Village Creek Drying Beds Maury Humes
Jim SipioraTXVI Victoria Bob Friedrichs
Bill FarnsworthRay Sager
TXWA Waco Annette JonesE.G. White-Swift
TXWF Wichita Falls Debra HalterTXWK West Kerr County Bill LindemannTXWP Westcave Preserve Jane JonesTXWR White River Anthony HewetsonTXWS Weslaco John YochumTXWW Welder Wildlife Refuge Terry Blankenship
Utah (UT)UTAI Antelope Island John BellmonUTBL Bear Lake Dennis D. AustinUTBO Boulder Terry TolbertUTBR Bear River Migratory Bird Refuge John Bellmon
Weston SmithUTCC Cedar City Keith DayUTDH Dead Horse Point State Park Crystal WhiteUTDJ Dinosaur N.M.-Jensen Kathy PaulinUTES Grand Staircase-Escalante N.M. Kathy MuntheUTHV Heber Valley Kathy Donnell
Wendy WilsonUTJR Jordan River Jeanne LeBerUTKA Kanab Lisa ChurchUTLO Logan Makenna Johnson
Jim CaneJennifer CourtwrightBryan Dixon
UTMG Morgan Weston SmithJohn Bellmon
UTMO Moab Marcy HafnerUTOG Ogden John BellmonUTOR Ouray N.W.R. Tonya Kieffer-SelbyUTPA Payson Bryan Shirley
Gary AustinUTPC Park City Tim Avery
Jeff BilskyNate BrownCarl Ingwell
UTPR Provo Bryan ShirleyUTSG St. George Kenneth Hinton
Bryan DixonUTSL Salt Lake City Ian Batterman
Pomera FronceUTSR Silver Reef Marshall Topham
Bryan DixonUTTR Torrey Jay BantaUTZI Zion N.P. Jason Pietrzak
Virginia (VA)VAAC Augusta County Allen LarnerVABB Back Bay N.W.R. Andrew Baldelli
Paul SykesTracy Tate
VABD Blackford Robert RiggsVABF Big Flat Mountain Tom Wieboldt
George BarlowVABH Buchanan Lynda MayhornVABI Breaks Interstate Park Dave RainesVABK Brooke Steve Hilburger
National Audubon Society 47
Laurel BybellDavid Govoni
VABL Blacksburg Patricia PolentzBruce Grimes
VABR Banister River W.M.A. Jeffrey C. BlalockVACA Charlottesville Jennifer GadenVACC Cape Charles George Armistead
Ned BrinkleyVACH Chancellorsville Beverly ArnoldVACI Chincoteague N.W.R. Kevin HolcombVACL Central Loudon Joseph ColemanVACN Calmes Neck Margaret WesterVACT Chatham Mary FosterVADA Danville Laura MederVADS Dismal Swamp Jen Wright
Laura MaeDonald Schwab
VAFB Fort Belvoir Kurt GaskillVAFI Fincastle Barry KinzieVAGO Gordonsville Buzz Van SantvoordVAGS Glade Spring Ronald HarringtonVAHO Hopewell Arun BoseVALA Lake Anna Donna Finnegan
Michael BoatwrightVALC Little Creek Nick Flanders
Elisa FlandersVALE Lexington Dick RoweVALY Lynchburg John StyrskyVAMA Mathews Joyce McKelvey
Don McKelveyVAMB Manassas-Bull Run Phil Silas
Robert ShipmanVAMW Mount Rogers-White Top Mountain Allen BoyntonVANL Northumberland-Lancaster Jeffrey WrightVANN Newport News William Boeh
Nancy E. Gruttman-TylerVANO Nokesville Kim HosenVANR Nansemond River Robert AkeVANS Northern Shenandoah Valley Charles Hagan
Larry FreyRob Simpson
VANW Nassawadox Henry ArmisteadVARA Rappahannock Victoria FortunaVARC Rockingham County William "Bill" BenishVARO Roanoke William HunleyVASL Shenandoah N.P.-Luray Alan WilliamsVASR Sandy River Reservoir Evan SpearsVATA Tazewell Sarah CromerVATP The Plains Bert Harris
Alison ZakVAWA Walkerton Frederick Atwood
Frederick AtwoodVAWB Washington's Birthplace William PortlockVAWC Wise County Randy StanleyVAWI Williamsburg Jim Corliss
Bill WilliamsVAWP Wachapreague Marilyn AilesVAWR Warren Allen HaleVAWY Waynesboro Crista Cabe
Vermont (VT)VTBA Barnet Charlie BrowneVTBE Bennington Kevin HemeonVTBR Brattleboro Cory Ross
Robert EngelAlfred Merritt
VTBU Burlington Eric LazarusVTCS Champlain Islands-St. Albans Terry Marron
Ken CopenhaverVTFE Ferrisburg Mike WinslowVTFR East Franklin County Charlotte Bill
Annette GoyneVTHI Hinesburg Paul WieczoreckVTHM Hunger Mountain Zac Cota
National Audubon Society 48
VTIP Island Pond Jayson BenoitVTMA Mount Abraham Randy DurandVTMB Middlebury James Andrews
Kris AndrewsVTMR Mad River Valley Nancy Turner
Pat FolsomVTPL Plainfield Sean BeckettVTRD Randolph Brian LoweVTRU Rutland Susan Elliott
Marv ElliottKathleen Guinness
VTSP Springfield Hugh PutnamMike & Marianne Walsh
VTSR Saxton's River Donald ClarkVTWI Winhall Ruth StewartVTWO Woodstock Sarah Laughlin
Washington (WA)WABG Bellingham Pam Borso
Paul DeBruynWABR Bridgeport Michael SchroederWACC Cowlitz-Columbia Bob ReistrofferWACE Cle Elum Michael HobbsWACH Chewelah Mike MuntsWACK Columbia Hills-Klickitat Valley Samuel HolmanWACL Chelan Steve EasleyWACN Cheney Sandy SchrevenWACO Colville Barbara HardingWACT Camas Prairie-Trout Lake Stuart Johnston
Jim WhiteWAEA East Lake Washington Sharon AagaardWAED Edmonds Rick Taylor
Jan van NielWAEV Everett-Marysville Scott AtkinsonWAGH Grays Harbor Dianna MooreWAKA Kent-Auburn Calen Randall
Cindy FlanaganMark Freeland
WAKC Kitsap County Janine SchuttGene Bullock
WALC Lewis County Dalton SpencerWALP Leadbetter Point Robert SudarWALW Leavenworth Joe VeverkaWALY Lyle Char Corkran
Bob HansenWANB Neah Bay Charlie WrightWANC North Cascades Jason RansomWAOH Oak Harbor Jay Adams
Janet HallWAOL Olympia Bill ShelmerdineWAOO Omak-Okanogan Julia O'Connor
Gordon KentWAPA Port Angeles Barbara BlackieWAPB Padilla Bay Robert C. Kuntz, IIWAPG Port Gamble Jennifer StandishWAPO Pend Oreille John P. StuartWAPT Port Townsend Dan WaggonerWASB Skagit Bay Lee BarnesWASD Sequim-Dungeness Bob BoekelheideWASE Seattle Science Manager
Matt BartelsWASI Anacortes-Sidney Pam Borso
Paul WoodcockWASJ San Juan Islands Archipelago Barbara Jensen
Kim MiddletonBeth St. Geroge
WASP Spokane Alan McCoyWASW South End Whidbey Govinda RoslingWATA Tacoma Faye McAdams HandsWATC Tri-Cities Dana Ward
Richard BarchetWATO Toppenish N.W.R. Eric Heisey
Luke SaffordWATW Twisp Kent Woodruff
National Audubon Society 49
Juliet RhodesWAVA Vashon Ezra Parker
Ed SwanSue Trevathan
WAWE Wenatchee Daniel StephensWAWK Wahkiakum Andrew EmlenWAWW Walla Walla Ginger ShoemakeWAYV Yakima Valley Denny Granstrand
Wisconsin (WI)WIAC Armstrong Creek Kay KavanaghWIAM Amherst Eric Anderson
Karen DostalWIAN Antigo Molly McKay
Carolyn HaasWIAP Appleton Darwin TiedeWIAR Arpin Dennis SeeversWIAS Ashland Ryan BradyWIBA Baraboo Scott SwengelWIBF Bayfield David A. BratleyWIBH Brodhead Quentin YoergerWIBK Black River Falls Judy AllenWIBL Beloit Brad PaulsonWIBR Bridgeport Dennis KirschbaumWIBS Brussels Wendy LukesWIBU Burlington Nick MimierWIBV Blanchardville Dave WillardWIBW Birchwood Bob PapendieckWICA Cable Haley Appleman
Shari ColeWICE Cedar Grove Seth CutrightWICF Chippewa Falls Bruce Steger
Jim McCradyWICK Cooksville Quentin Yoerger
David HusetWICL Clam Lake Keith MerkelWICO Columbus Mike Wanger
William MuellerWICR Caroline Rebecca Sher
Carl SchroederWICS Collins Bob DomagalskiWICV Cassville David M. SikorskiWICY Clyde Steven GrebWIDD Dundee William VolkertWIDU Durand Bruce Steger
Jim McCradyWIDY New Franken Erin GieseWIEL Ellsworth Jim BeixWIEP Ephraim Matt PeterWIFA Fort Atkinson Dick Wanie
Tom BelzerWIFD Fond du Lac Jeff BaughmanWIFE Fennimore Charles HornWIFI Fifield Anna Maria Hansen
Thomas NichollsWIFL Florence Kay KavanaghWIFR Fremont Mike O'Connell
Larry RiedingerWIFS Friendship Paul Hunter
Jym MooneyWIGB Green Bay John JacobsWIGI Gilman Ken LuepkeWIGL Green Lake Thomas SchultzWIGR Grantsburg Dennis AllamanWIGU Gurney Joan EliasWIHA Hartford Karen JohnsonWIHC Hales Corners Carol HowardWIHL Holcombe Bruce Steger
Jim McCradyWIHR Horicon N.W.R. Jeff BahlsWIHU Hustisford Dennis PanicucciWIHW Hayward Haley Appleman
Shari ColeWIKC Kenosha County Valerie Mann
National Audubon Society 50
WIKE Kewaunee Paul SchilkeWIKV Kickapoo Valley Ben Johnston
Eric EpsteinWILC La Crosse Dan JacksonWILF La Farge Joan Peterson
Ben JohnstonWILG Lake Geneva Lisa Granbur
Kyle CudworthJoe JacynaHarvey LarsonMariette Nowak
WILU Luck Robin MaerckleinWILW Lakewood Jerry SmithWIMA Madison Brenna Marsicek
Aaron StutzWIMD Medford Joe ScottWIMH Mount Horeb Kerry BehelerWIMI Milwaukee Zoe Finney
Andrea SzymczakWIML Montello Daryl ChristensenWIMO Monroe John PattersonWIMQ Minoqua Guy David
Donna RocheWIMT Manitowoc Bob DomagalskiWIMV Menchalville Bob DomagalskiWIMW Manitowish Waters John BatesWINE Nelson Bruce Steger
Jim McCradyWINO Norske Rebecca Sher
Bob DomagalskiCarl Schroeder
WINR New Richmond Joseph MerchakWIOC Oconomowoc Brad WebbWIOS Oshkosh Thomas ZiebellWIOW Owen Gayle DavisWIPE Peshtigo Joan CampbellWIPH Phelps Mike Peczynski
Bill ReardonWIPL Plymouth Robert BrighamWIPO Poynette Mark Martin
Sue Foote-MartinWIPP Pardeeville Brian Doverspike
Glenna SchwalbePaul Schwalbe
WIPS Pensaukee Tom ErdmanWIPY Palmyra Eric HoweWIRC Racine Eric HoweWIRD Rosendale Kerry Sehloff
Lori InderdahlWIRE Newburg--Riveredge Nature Center Mary HollebackWIRI Richland Center Eric VoldenWIRK Rice Lake Robin Maercklein
Brian CollinsWIRL Rhinelander Vanessa Haese-LehmanWIRN Randolph Jon Roti Roti
Jeff BahlsWIRT Retreat Paul HayesWISB Sturgeon Bay Wendy LukesWISC Sauk City Timothy Moermond
Karl LeglerWISE Stockbridge Andrew Reimer
Terri WelisekWISG Sheboygan Danielle Baumann
Debbie DederingWISI Shiocton Jessica MillerWISL Summit Lake Carly LapinWISN Spencer Ken LuepkeWISP Stevens Point Nancy StevensonWISR Superior Nancy Raffetto
Jan ConleyWISS Herbster Barbara MoldenhauerWISV Spring Valley Jim Beix
Joseph MerchakWISW Shawano Tim Ewing
National Audubon Society 51
WITL Three Lakes Mike PeczynskiWITP Trempealeau Al WerneckeWITR Two Rivers Bob DomagalskiWIWA Washington Island Bruce AbrahamWIWI Willard Ken LuepkeWIWK Waukesha Don Reel
Tim HahnWIWL Waterloo Karen Etter HaleWIWP Waupaca Rebecca Sher
Bob DomagalskiCarl Schroeder
WIWR Wisconsin Rapids Penny Van TasselMarcus SeeversDarwin Tiede
WIWS Wausau Sarah Sabatke
West Virginia (WV)WVAP Athens-Princeton Area Ronald CanterburyWVCA Canaan Casey Rucker
Ken SturmWVCH Charleston Doren BurrellWVCT Charles Town Bob DeanWVEL Elkins Area Richard BaileyWVHC Hampshire County Vini SchoeneWVHU Huntington David PatickWVIN Inwood Bob DeanWVLE Lewisburg Benjamin HandleyWVMC McDowell County Allen WaldronWVMF Moorefield Jane Whitaker
Rob TallmanWVMO Morgantown LeJay GraffiousWVOH Oak Hill Hilarie JonesWVON Ona David PatickWVPA Pipestem Area Jim PhillipsWVPC Pendleton County Frederick Atwood
Frederick AtwoodWVPH Pocahontas County Richard Bailey
Rob TallmanWVPK Parkersburg Jeanette EskerWVRC Raleigh County Allen WaldronWVWH Wheeling L. Helgerman
Michael Hensley
Wyoming (WY)WYAC Albany County Shay Howlin
Tim BanksWYBH Bates Hole Hustace Scott
Charles ScottWYBU Buffalo Deane BjerkeWYCA Casper Bruce Walgren
Christain MichelsonHustace Scott
WYCH Cheyenne Greg JohnsonWYCO Cody Dave Buckles
Joyce CiccoJennifer Miller
WYCR Crowheart Susan HillWYDU Dubois ANNA MOSCICKIWYEV Evanston Tim GormanWYGF Guernsey-Fort Larramie Jane DornWYGI Gillette Dustin DowneyWYGR Green River Dave Mead
Fern LintonWYJH Jackson Hole Susan MarshWYKA Kane Christy Fleming
Jennifer MillerSuzanne Morstad
WYLA Lander Delbert NelsonWYPD Pinedale Betty BoehmWYRT Riverton Wanda MajorWYSB Story-Big Horn Ariel DowningWYSD Sundance Jennifer AdamsWYSH Sheridan Jackie Canterbury
Liz Howell
National Audubon Society 52
British Virgin Islands (VI)VIAN Anegada, British V.I. Nancy Woodfield PascoeVITO Tortola, British V.I. Nancy Woodfield Pascoe
U.S. Virgin Islands (VI)VIEE East End, St. Croix, USVI Bill Boyton
Jennifer ValiulisVISC St. Croix, USVI Bill Boyton
Jennifer ValiulisVISJ St. John, USVI Phyllis Benton
National Audubon Society 53